Црна Гора да истражи необјашњиво богатство и заплијени имовину стечену корупцијомЦрна Гора треба да поведе истраге у случајевима необјашњивог богатства, као и да успостави кредибилну и досљедну праксу запљене и конфискације имовинске користи стечене кривичним ђелом у вези са корупцијом. То се наводи у Заједничкој позицији ЕУ за поглавље 23 (правосуђе и основна права), коју је објавио РТЦГ.
Шефови дипломатија земаља чланица ЕУ у сриједу су дали Црној Гори позитиван Извјештај о испуњењу привремених мјерила за поглавља 23 и 24 (ИБАР), чиме је након дуже времена земља направила важан корак ка чланству у ЕУ, а европски комесар за проширење Оливер Вархељи поручио да је Европа спремна за проширење.
Према заједничкој позицији за поглавље 23, ЕУ се слаже да је Црна Гора, свеукупно гледано, испунила привремена мјерила која су постављена у уводном заједничком ставу Европске уније (ЦОНФ-МЕ 13/13).
„На основу ове процјене, овај привремени заједнички став ЕУ допуњује почетни заједнички став ЕУ и служи, између осталог, за постављање мјерила за затварање у поглављу 23 како би се обезбиједиле даље смјернице за будући рад“, тврди се
Наводи се да ЕУ охрабрује Црну Гору да настави процес усклађивања са правним тековинама ЕУ и европским стандардима и ефективном имплементацијом и спровођењем, и уопште да развија, већ прије приступања, политике и инструменте што је могуће ближе онима у ЕУ.
ЕУ апелује на Црну Гору да у потпуности имплементира своје ново законодавство о слободи изражавања и медија, да правилно спроводи свој правни оквир и промовише праксе које штите слободу мишљења и изражавања и окружење које омогућава слободу медија.
„Позива Црну Гору да се позабави и осуди свако насиље, прогон, узнемиравање и застрашивање појединаца, укључујући новинаре и друге медијске актере, и да успостави евиденцију о истрагама и процесуирању случајева, укључујући примјену санкција одвраћања. ЕУ наглашава важност гарантовања независности националног емитера и регулаторног органа за медије. Позива се на досљедну и ђелотворну примјену правног оквира. ЕУ позива Црну Гору да осигура усклађивање са обавезама из Европског закона о слободи медија“, истиче се.
ЕУ наглашава да су независност, непристрасност, интегритет и ефикасност правосуђа основни принципи и кључни елементи сваке демократске државе засноване на владавини права.
„Европска унија подсјећа да би правосуђе требало да буде ослобођено било каквог унутрашњег или спољног утицаја или манипулације. Судије треба да ђелују на независан и непристрасан начин, а тужиоци треба да имају аутономију и потребне мјере заштите у вези са општим и појединачним упутствима. Они треба да ђелују на непристрасан начин, без случајева селективног кривичног гоњења“, наведено је у Заједничкој позицији ЕУ за поглавље 23.
Други релевантан стандард у погледу састава Судског савјета је да судије које бирају колеге морају чинити најмање половину његових чланова.
„У садашњем саставу Судског савјета у Црној Гори, судије које бирају колеге су у мањини. Ова ситуација ће такође морати да се ријеши кроз уставне амандмане. ЕУ позива Црну Гору да убрза напоре за смањење броја неријешених предмета и осигура да њен правосудни систем доноси правовремене одлуке након поштеног разматрања питања“, истиче се.
Поред тога, Европска унија тражи од Црне Горе да имплементира чврст стратешки приступ интеграцији напора за спречавање и борбу против корупције.
„Ово би требало да се претвори у значајна побољшања у правцу искорјењивања корупције у рањивим секторима, на основу креирања политике засноване на доказима, уз ефикасно праћење спровођења конкретних мјера. ЕУ апелује на Црну Гору да хитно отклони недостатке у правном оквиру који регулише финансирање политичких кампања и политичких партија и субјеката на основу посвећености коју је изразила Влада уз међустраначку подршку у Парламенту, посебно кроз поштовање препорука ГРЕЦО-а и ОДИХР-а да значајно повећати транспарентност, контролу потрошње политичких партија и спријечити злоупотребу државних ресурса, укључујући и одвраћајуће санкције“, наводи се.
Према заједничкој позицији, Унија жели да Црна Гора учини бирачки списак потпуно тачним. Поред тога, Брисел подстиче Црну Гору да усвоји Етички кодекс за највише извршне званичнике у складу са европским и међународним стандардима и обезбиједи његову ефикасну примјену.
„ЕУ позива Црну Гору да успостави солидну и трајну евиденцију о истрагама, оптужницама и суђењима која, гђе је то прикладно, воде до осуда, показујући конкретне резултате у борби против корупције, укључујући корупцију на високом нивоу. Ово такође треба да обухвати истраге у случајевима необјашњивог богатства, као и кредибилну и досљедну праксу запљене и конфискације имовинске користи стечене кривичним ђелом у вези са корупцијом и примену одвраћајућих и сразмерних кривичних санкција“, закључује се.
Извор: РТЦГ