
Пише: Перица Ђаковић
И грађани и власт Херцег Новог су јединствени да се једном од најугледнијих Новљана, Мирку Комненовићу град одужи подизањем споменика, али то јединство је разбила одлука гђе да се споменик постави. Власт би да се споменик постави на простору градске пијаце, а велики број грађана се тој одлуци противи сматрајући да би такав потез умањио лик и ђело једног од најугледнијих предсједника града подно Орјена. У сусрет сједници Општине која је заказана за 26. децембар и на којој би једна од тачака требало да буде баш одлука о мјесту постављања споменика, грађани су се више самоорганизовано, а мање на позив покрета „Идемооо“ који се потписао на позив за скуп и његове предсједнице Оливере Доклестић, окупили у великом броју да би исказали своје противљење понуђеном предлогу. И ако многи сматрају да је ствар, што би рекли већ готова и да ће општинска већинска коалиција гласати за сопствену одлуку, грађани, међу којима су били и доктори наука, садашњи и бивши директори општинских предузећа, пољопривредни произвођачи и продавци са градске пијаце, као и значајан број угледних ванпартијских људи дошли су да затраже од власти коју су они бирали да се споменик постави на угледније мјесто од градске пијаце. Јединствен је њихов став да Мирко Комненовић, који је поред свих достигнућа, граду завјештао своју кућу која је претворена у Градски музеј, заслужује да му се споменик постави прије свега на главни градски трг (који данас носи име Николе Ђурковића са којим је Мирко прије Другог свјетског рата заједно побиједио на бокешким изборима), или пак на плато испред зграде Општине, а можда и на самом скверу на Топлој гђе се практично улази у улицу која поред Цркве Светог Спаса (гђе је била Топљанска комунитад) води поред некадашње куће Комненовића у сам центар Херцег Новог.
Чули су се разни предлози, од позива на протестно окупљање испред Општине у вријеме када одборници буду одлучивали, сједнца заказана за 26.децембар, до расписивања градског референдума на коме би се грађани директно изјаснили о мјесту гђе треба поставити споменик свом славном суграђанину, уз образложење да ако су становници Зете имали снаге да организују референдум око градње колектора, могу и Новљани око, за њих битног питања, како се одужити човјеку кога сматрају једним од најбољих својих првих људи кроз дугу историју града.
Да подсјетимо да су још прије пар година против ове идеје да споменик заврши на градској пијаци, чак 1.100 Новљана потписали петиију против, а да је ових дана своје мишљење за поменуту локацију на пијаци повукао један број угледних грађана а прочитана су и два дописа која су због спречености послали архитекта конзерватор проф. др Илија Лалошевић и архитекта Вук Чворо. Интересантан је био и став инжињера Јасмине Коњевић која је била на функцији директора предузећа које је газдовало градском пијацом у тренутку када је оно последњи пут реконстрисана, а то је да је град одавно требало да нађе праву локацију за градску пијацу којој би грађани и продавци могли приступити возилима, а ову пијацу преуредити у туристичку пијацу какву имају бројни медитерански градови, а то значи да замишљени трг на пијаци – није мјесто за постављање споменика једној оваквој личности какав је био Мирко Комненовић!
Биће свакако интересантно виђети како ће се након овог посљедњег скупа грађана понашати представници општинске власти, да ли ће до њих допријети глас дијела народа који их је бирао на ову позицију, као и да ли ће одборници можда прихватити и предлог референдумског изјашњавања као најдемократскијег чина. Да подсјетимо да је један од првих предлога када је донесена одлука да се направи споменик једном од најзнаменитијих људи овог краја била и позиција на главном градском тргу код некадашњег “Борова” одакле би споменик био окренут ка Сат кули и Старом граду, али што је још битније, гђе је фреквенција људи много већа, што би требало да буде преовлађује кад је у питању обиљежје једном од најзаслужнијих грађана Херцег Новог.
Перица Ђаковић




