
Данас се обиљежава Међународни дан жена, познатији као Осми март. Ово је дан који је посвећен женама, настао као борба за равноправност жена и мушкараца.
Први међународни Дан жена обиљежен је 28. фебруара 1909. године у Сједињеним Америчким Државама након што је Социјалистичка партија Америке издала декларацију. Августа исте године организована је Међународна конференција жена социјалистичке Друге интернационале. Инспирисана америчким дјеловањем поводом овог питања, Њемица Луиз Чик предложила је организовање Међународног дана жене.
Како она није била у стању да своје идеје спроведе у ело, иницијативу за тај празник преузела је њемачка феминисткиња и комунисткиња Клара Цеткин (1857—1933). Цеткинова се борила за права жена од 1889, а приједлог је јавно изнијела тог августа у народној кући, данас познатој као ,,нгдомсхусет”. Прво обиљежавање дана било је 18. марта 1911. у Аустрији, Њемачкој, Швајцарској и Данској, док су га обиљежиле многе демонстрације уз феминисткиње широм Европе. Овај празник је прихваћен у свим социјалистичким земљама након што је Александра Колонтај убиједила Лењина да овај празник прихвати као државни. Ту праксу је преузела и послијератна СССР и њене савезнице (укључујући и СФРЈ).
Као међународни дан жена, 8. март (по први пут тачно одређени датум), прихваћен је 1917. године. Уједињене нације су од 1975. године, коју су прогласиле за Међународну годину жена и службено почеле обиљежавати Међународни дан жена. У међувремену су уведене институције као што су трудничко боловање, ограничење рада жена у трећој (ноћној) смјени, иста плата за исти рад, право гласа и многе друге. Обично се женама поклања цвијеће.