Компанија “Лидл” је заинтересована три локације у Никшићу, казала је “Вијестима” секретарка Секретаријата за уређење простора и заштиту животне средине Општине Никшић Миланка Радуловић јуче, након састанка са представницима те компаније.
Влада је 13. јуна усвојила измјене и допуне Просторног урбанистичког плана (ПУП) Општине Никшић, чиме се, између осталог, омогућава долазак компанија “Биг фасхион”, “Лидл”, изградња Сунчаног града, као и формирање индустријске зоне Жељезаре.
“Компанија ‘Лидл’ је заинтересована за три локације – простор код управне зграде Боксита (који су већ купили), дио код Жељезаре, гдје ће се налазити и ‘Биг фасхион’, и двориште Гимназије. Прве двије локације су прихватљиве и већ су ушле у процедуру, а трећа, двориште Гимназије, је у власништву Владе тако да смо их упутили на Владу. Ми смо им издали урбанистичко-техничке услове за локацију код Боксита. Они имају своје пословне принципе и објекте отварају фазно, тако да ће у првој фази отворити неколико објеката у Црној Гори, а након тога опет пар објеката”, казала је Радуловић.
Према њеним ријечима бројни грађани, као и компаније, су једва дочекали измјене ПУП-а тако да су у општинском Секретаријату, на чијем је челу, примили велики број захтјева, али и број грађана који се интересују шта и гдје могу да граде је велики.
“Имамо велике инвеститоре попут ‘Лидла’, ‘Биг фасхиона’, ‘Волија’, ‘Окова’ и осталих који планирају да граде своје објекте. Имамо велике захтјеве и од стране грађана јер је овај план буквално годинама блокирао изградњу стамбених објеката, тако да немамо нових станова у Никшићу, а потражња је велика. Креће и ИПАРД који нас обавезује да брзо реагујемо, јер су грађани ограничени временом”, казала је Радуловић.
ПУП је, према ријечима Радуловић, донио и извјесне проблеме грађанима које ће покушати да ријеше на данашњем састанку у Министарству просторног планирања коме ће присуствовати руководство Општине Никшић, главни градски архитекта и представници општинског надлежног секретаријата.
“Имамо Детаљан урбанистички план (ДУП) и ПУП по коме су сада измијењени коефицијенти и грађане који су, по ДУП-у урадили и ревидовали пројекте, а сада кад пријаве градњу у Министарство они ће их вратити на сами почетак да им издамо нове урбанистичко-техничке услове. Није нам проблем издати нове урбанистичко-техничке услове, али је проблем тим људима који су платили пројекат и сада морају све из почетка”, објаснила је Радуловић.
Недоумице, према њеним ријечима, постоје и за легализацију бесправних објеката.
“Требало би да у закону стоји та једна реченица која се односи на објекте који су грађени у периоду када није била потребна грађевинска дозвола. Стално смо у сукобу са катастром ко треба то да докаже и на који начин. Сматрам да се ти објекти, који по закону нијесу нелегални, морају на једноставнији начин уписати у катастар”, казала је Радуловић.
Измјенама и допунама ПУП-а стекли су се услови да се Општина Никшић привредно развија, али и да се повећа број радних мјеста. План предвиђа 33 локације за соларне електране, дат је простор за значајан развој пољопривреде, туризма, као и саобраћаја кроз изградњу брзе цесте Никшић – Шћепан Поље ка Сарајеву, дионице Јадранско-јонског аутопута, који би пролазио кроз територију никшићке општине од границе са БиХ код Нудог до Чева, активацију аеродрома на Капином пољу…
“Овим планским документом предвиђено је да се изградња свих објеката врши на контролисан начин како не бисмо имали бесправне градње, да се поштују смјернице које се односе на изграђеност одређених парцела како не бисмо имали превише заузетости на појединим локацијама”, истакла је Радуловић.
Према њеним ријечима, запослени у Секретаријату за уређење простора и заштиту животне средине разматрају приспјеле захтјеве у најбржем могућем року, али фали им радника, прије свега правник.
“Имамо троје људи који то раде. Проблем је велики што немамо правника. Министарство финансија не одобрава нова запошљавања јер смо у репрограму дуга и одбијају нас, а урбанизам не може да ради без правника. Апелујем на њих да нам дозволе да попунимо то упражњено радно мјесто, јер су поједини људи отишли у пензију а имамо, нажалост, и оних који су преминули. Нама је правник потребан како бисмо могли да функционишемо и што прије рјешавамо проблеме”, апеловала је секретарка општинског Секретаријату за уређење простора и заштиту животне средине.
извор: Вијести