У Црној Гори је од 28. марта, закључно са 9. августом регистровано 16 случајева оболијевања од морбила. Хигијенско-епидемиолошка служба Дома здравља Будва јуче је пријавила епидемију морбила на територији ове општине, саопштено је из Института за јавно здравље (ИЈЗ).
“У Будви је регистровано седам обољелих. Након што је утврђено да су поједини случајеви епидемиолошки повезани (успостављена локална трансмисија), испуњени су критеријуми за пријаву епидемије. Овакав развој ситуације није изненађујући с обзиром на низак ниво вакцинације против морбила у нашој земљи, као и на епидемије у сусједним државама. Са почетком нове школске године, ризик од даљег ширења морбила ће додатно порасти”, истичУ из ИЈЗ-а.
Како су казали, вакцинација је најбоља заштита против морбила.
“Потпуна вакцинација се постиже примањем двије дозе вакцине, при чему прву дозу треба примити што прије након навршених годину дана. Вакцина је безбједна и веома дјелотворна, а нарочито је важно правовремено примање вакцине”, наводи ИЈЗ.
Из Института за јавно здравље још једном апелују на родитеље да вакцинишу своју дјецу без одлагања.
“Сва дјеца која су навршила годину дана и немају медицинске контраиндикације писано наведене од стране љекара треба да приме прву дозу вакцине против морбила, заушки и рубеле (ММР), а дјеца која се припремају за упис у школу и старија морају бити вакцинисана са двије дозе ове вакцине”, истичу из ИЈЗ-а.
Поручују да ће у наредном периоду размотити препоруке да дјеца минимум мјесец дана након примања прве дозе приме и другу дозу ММР вакцине јер се потпуно вакцинисанима сматрају само особе које су примиле двије дозе.
“Такође, ако дође до погоршања епидемиолошке ситуације, могуће је да ће се препоручити примање прве дозе вакцине већ у узрасту од 6 до 12 мјесеци”, наводе у саопштењу.
Особама које нису потпуно вакцинисане или немају доказ да су прележале морбиле, наглашавају да се не препоручује путовање у области са регистрованим случајевима оболијевања.
Такође, савјетује се избјегавање окупљања и боравка у колективима.
Према доступним подацима, у Федерацији БИХ укупно је током 2024. године регистровано 6.910 случајева, са два смртна исхода код особа адолесцентне доби (закључно са 04.08.2024).
У Републици Српској је регистровано 296 случајева (закључно са 02.08.2024), у Србији 255 (закључно са 31.07.2024), у Албанији 40 (закључно са 01.08.2024.), у Хрватској 21 (закључно са 01.08.2024) и у Словенији 16 случајева (закључно са 01.08.2024. године).