За 11 мјесеци ове године у Црној Гори регистрована је 31 особа инфицирана ХИВ-ом, од којих су нешто мање од петине особе из других земаља које су се први пут регистровале у нашој земљи гдје настављају лијечење. То је саопштено из Института за јавно здравље поводом 1. децембра, Свјетског дана борбе против ХИВ/АИДС-а.
Процјењује се да је током 2023. године у свијету 1,3 милиона људи инфицирано ХИВ-ом, а да је 630.000 особа умрло од АИДС-а. Сматра се да у свијету са ХИВ-ом живи 39,9 милиона људи, од којих је 30,7 милиона имало приступ терапији.
,,Први случај ХИВ инфекције у Црној Гори је регистрован 1989. године и од тада се, изузимајући године КОВИД – пандемије када је дошло до смањења броја регистрованих случајева, сваке године повећава број новорегистрованих особа”, подсјећају из ИЈЗ-а.
Према подацима из регистра за ХИВ/АИДС, од почетка епидемије 1989. године, до краја 2023. године, регистровано је укупно 425 особа инфицираних ХИВ-ом, укључујући и особе са регулисаним статусом боравка који се први пут региструју у нашем систему. У истом периоду, 69 особа је умрло од АИДС-а.
Највећи број ХИВ инфекција (76%) се открије у узрасту 20-39 година, и значајно већи број инфицираних су мушког пола. Најчешћи пут преноса инфекције (84% случајева) је преко незаштићеног сексуалног односа”, наводи се у саопштењу.
Највећи број инфицираних је регистрован у Подгорици и приморској регији.
,,Током 2024. године, до краја новембра, регистрована је 31 особа инфицирана ХИВ-ом, од којих су нешто мање од петине особе које имају дијагностиковану ХИВ инфекцију од раније, у земљи поријекла, али се по први пут ове године региструју у нашој земљи, гдје настављају са лијечењем”, наводи се у саопштењу.
Тестирање на ХИВ, рано откривање болести и увођење терапије је од немјерљивог значаја, како за здравље појединца, тако и за јавно здравље.
“Откривање инфекције и рано започињање лијечења спрјечава развој здравствених компликација, побољшава квалитет живота, продужује очекивано трајање живота. Данас се са ХИВ-ом не само живи, већ стари. Такође, лијечење смањује могућност преноса инфекција на неинфициране, јер особе која је на терапији, има добар терапијски одговор и немјерљив ниво вируса у крви, не може да пренесе инфекцију”, кажу из ИЈЗ-а.
Свјетски дан борбе против ХИВ/АИДС-а, на приједлог Свјетске здравствене организације, обиљежава се сваког првог децембра. Овогодишња кампања се одвија под слоганом: “Изабери прави пут: моје здравље, моје право”.
“ХИВ/АИДС и даље представља један од најзначајнијих свјетских јавноздравствених изазова и до сада је однио 42,3 милиона живота. Родне неједнакости, неједнакости са којима се срећу кључне, вулнерабилне популације, неједнакости у приступу превентивним сервисима и лијечењу утичу на ток епидемије ХИВ/АИДС-а. Епидемија ХИВ/АИДС-а се може зауставити само унапређењем доступних сервиса за ХИВ и смањењем стигме и дискриминације кључних популација у цијелом свијету. Здравље је једно од основних људских права и свако треба да има једнак приступ здравственим услугама, укључујуц́и услуге превенције, лијечења и његе”, наводи се у саопштењу.
Упозоравају да тигма и дискриминација представљају значајне препреке тестирању.
“Узимајући у обзир колико је рано откривање инфекције кључно, Институт за јавно здравље Црне Горе омогућава свим нашим грађанима повјерљиво и бесплатно тестирање у Савјетовалишту за добровољно повјерљиво савјетовање и тестирање Института за јавно здравље Црне Горе, сваког радног дана у периоду од 8 до 15х. Тестирање се обавља брзим тестовима, није потребан упут ни здравствена књижица, резултат је готов за мање од 30 минута”, казали су из ИЈЗ-а.
У склопу обиљежавања Свјетског дана ХИВ/АИДС-а, Институт за јавно здравље Црне Горе у недјелју 1. децембра организује тестирање на ХИВ у просторијама Савјетовалишта за добровољно повјерљиво савјетовање и тестирање у периоду од 12х до 20х.