Институт за јавно здравље Црне Горе саопштио је да су серолошки резултати показали да су двије особе из Даниловграда заражене Q грозницом.
Како наводе у саопштењу, одмах након посљедњег обавјештења од ветеринарске инспекције о појави оболијевања међу животињама у још два газдинства у општини Даниловград, екипе Института су изашле на терен и у складу са својим надлежностима, извршиле узорковање крви код изложених особа, подијелиле едукативни материјал и обавиле едукацију о мјерама превенције.
“Серолошки резултати код двије изложене особе указују на инфекцију узрочником Q грознице. Обје особе, у тренутку тестирања, нијесу пријавиле тегобе, али су навеле да су у претходних мјесец дана имали симптоме који одговарају овом обољењу”, наводи се у саопштењу из ИЈЗЦГ.
У јуну су пријављена два случаја Q грознице код људи у Бијелом Пољу и Подгорици
Кажу и да је Q грозница код људи обољење које се обавезно пријављује (према законским прописима наше земље), надзор се врши континуирано и сваке године се региструју појединачни случајеви оболијевања међу људима.
“Током 2024. године Институту за јавно здравље Црне Горе су пријављена два случаја Q грознице код људи, оба су регистрована у јуну, један у Бијелом Пољу и један у Подгорици”, наводи се у саопштењу.
У циљу спречавања оболијевања људи ИЈЗЦГ препоручује сљедеће мјере:
• Дезинфекција просторија у којима су боравиле инфициране животиње
• Ношење заштитне опреме (маске, рукавице, наочаре) приликом обављања послова који укључују контакт са животињама, њиховим излучевинама и контаминираном околином
• Термичка обрада претходно непастеризованог млијека за сопствене потребе, кувањем на температури кључања
• Појачан епидемиолошки надзор
Кажу да је у општини Никшић током 2024. године Q грозница регистрована код животиња у чест различитих газдинстава.
Епидемиолошка служба дома здравља Никшић је предузела мјере из своје надлежности, епидемиолошки надзор је завршен у четири газдинства при чему није регистровано оболијевање међу изложеним члановима газдинстава. Надзор у два газдинства је у току.
“Рикеција Цоxиелла бурнетии се најчешће преноси ваздушном дисеминацијом, узрочник се налази у прашини са површина контаминираних плацентним ткивом, порођајним течностима и екскретима инфицираних животиња у погонима у којима се обрађују инфициране животиње или нуспродукти, као и у просторијама за аутопсију. Честице које садрже узрочнике могу вјетром да се пренесу на велике удаљености (пола километра и више). Преноси се и директним контактом са инфицираним животињама и другим контаминираним материјалом, као што су вуна, длаке, фертилизери и одећа инфицираних људи”, поручују из ИЈЗЦГ.
Некувано млијеко инфицираних животиња, као и мљечни производи справљени од сировог млијека инфицираних животиња, могу да садрже узрочнике Q грознице.
“Једна од метода сузбијања преношења узрочника Q грознице путем млијека и млијечних производа је пастеризација крављег, козјег и овчијег млијека на температури већој од 63°Ц у трајању од 30 минута, или преко 72°Ц у трајању од најмање 30-45 секунди. Генерално, у циљу превенције инфекција, препорука је да мљечни производи буду прављени искључиво од пастеризованог млијека, као и термичка обрада претходно непастеризованог млијека за сопствене потребе, кувањем на температури кључања”, закључује се у саопштењу.