Директор Енергетске заједнице Артур Лорковски обавијестио је министра енергетике Сашу Мујовића да ће преиспитати Одлуку Министарског савјета енергетске заједнице из 2022. године, којом су дефинисани национални енергетски и климатски циљеви Црне Горе до 2030. године.
По основу те Одлуке, између осталог, Црна Гора се обавезала да удио обновљивих извора енергије у укупној финалној потрошњи буде 50 одсто, а и да укупна емисија гасова са ефектом стаклене баште буде 2420 кт ЦО2еq.
“Први критеријум је остварив, док редукција емисије гасова са ефектом стаклене баште са актелних 3307 кт ЦО2еq на захтијеваних 2420 кт ЦО2еq није остварива до 2030. Наиме, да би се достигло умањење од 27 одсто било би потребно или значајно смањити ниво производње ТЕ Пљевља или дјеловати на сектор саобраћаја и замијенити у високом проценту аутомобиле електромобилима (хибридним возилима). Узимајући у обзир социо-економски моменат у држави, обје опције су неприхватљиве”, наводи се у саопштењу.
Такође, Лорковски је предложио да се Одлука преиспита и формира радна група која би дефинисала предлог за усвајање, чиме је позитивно одговорио на захтјев који је министар Мујовић послао 21. августа.
“Мујовић је, заједно са експертима ангажованим на изради Националног енергетског и климатског плана, утврдио да једино Црној Гори није урачунато умањење емислија из сектора ЛУЛУЦФ (Ланд Усе, Ланд-Усе Цханге анд Форестрy – смањење емисије ЦО2 услијед дјелованја шума) при доношењу Одлуке и дефинисању циљева. Другим ријечима, за Црну Гору важе знатно строжа правила него за остале европске земље”, истиче се у саопштењу.
Министар сматра да раде велику ствар за Црну Гору и постављају реалне циљеве које могу остварити, а да не угрозе националну економију.
“У првом реду рад ТЕ Пљевља. Захваљујем господину Лорковском на подршци и сматрам да смо на правом путу да коригујемо својеврсну неправду учињену према Црној Гори, а на коју је тада изостала реакција од стране ресорне министарке Ане Новаковић-Ђуровић”, истиче Мујовић.