Очекујемо да се колеге из опозиције уразуме и прекину опструкције у парламенту, како не би доводили у питање даљи економски раст и унапређење стандарда, казао је у интервју за „Дан“ посланик владајуће већине из Покрета Европа сад Тонћи Јановић.
Он сматра да је, у ствари, опозиција довела до неусвајање буџета, како би угрозили ликвидност државе, благовремено сервисирање обавеза и успорили динамику развојног и европског пута наше државе.
– Како умијемо да читамо њихове намјере, испоставило се тачним да је крајњи циљ била блокада доношења буџета, све под плаштом демократије, измишљеног и добро изрежираног такозваног уставног пуча – рекао је Јановић.
По питању нарушених односа са Хрватском након усвајања резолуције о Јасеновцу, што је условило и блокаду поглавља 31 у преговорима са Европском унијом, он је поручио да ће то питање бити ускоро затворено, како су испуњена сва завршна мјерила.
– Почиње рунда разговора са Хрватском и вјерујем да ће исход бити крајње позитиван. Хрватски званичници су указали на политичке разлоге због којих су донијели такву одлуку, али и поновили да њихова земља снажно подржава Црну Гору од тренутка када је започела преговоре са Европском унијом – истакао је Јановић.
Дио сте парламентарне већине која је изгласала усвајање резолуције о Јасеновцу. Реакција Хрватске била је осјетна, прво за наша три политичара, а потом и за цијелу државу – од четири поглавља у преговорима са ЕУ блокирано је затварање једног. Сматрате ли данас да је гласање о резолуцији, у том тренутку, било погрешно?
За 12 мјесеци постигнут је велики напредак на путу ка ЕУ, а оно што додатно охрабрује, у похвалама из Брисела стоји да ће ЕУ бити спремна да приступи изради нацрта споразума о приступању Црне Горе. Као што је познато, поглавље 31 није затворено јер је Хрватска ставила вето. Сигуран сам, пошто су испуњена сва завршна мјерила, да ће и то поглавље бити затворено у најкраћем времену. Креће рунда разговора са Хрватском и вјерујем да ће исход бити крајње позитиван. Хрватски званичници су указали на политичке разлоге због којих су донијели такву одлуку, али и поновили да њихова земља снажно подржава Црну Гору од тренутка када је започела преговоре са Европском унијом. Даље, имате и изјаву Европске комесарке за проширење Марте Кос, која је, коментаришући ово питање, рекла да вјерује да ће даљи дијалог, вођен у духу добросусједских односа, омогућити рјешавање билатералних питања и да ће поглавље 31 ускоро бити затворено. Што се тиче критика из опозиције, напоменуо бих да су управо они стопирали наш европски пут јер док су били власт нису ни покушали да изврше реформу у правосуђу. Свима је данас јасно и зашто, јер су предсједница Врховног суда, главни специјални тужилац, предсједник Привредног суда и њихови сарадници данас пред правосудним органима.
Дио опозиције блокирао је одржавање сједница Скупштине. Може ли такво њихово дјеловање имати негативне посљедице по грађане (у смислу неизгласавања закона, али и буџета)?
Очигледно се ради о покушају опозиције да се Црна Гора доведе у стање институционалне нефункционалности и зато су кренули од дестабилизације Скупштине и њеног функционисања. Њихова грчевита борба да се судија из редова ДПС-а, која је стекла услове за пензију, – не пензионише, у ствари, није никакво изненађење. Тако да се поставља питање за опозицију: о каквом се пучу ради и од кога „бране Устав“ – јер све иституције раде, па и Уставни суд?
Како умијемо да читамо њихове намјере, испоставило се тачним да је крајњи циљ била блокада доношења буџета, све под плаштом демократије, измишљеног и добро изрежираног такозваног уставног пуча. Опозиција је, у ствари, довела до неусвајање буџета како би угрозили ликвидност државе, благовремено сервисирање обавеза и успорили динамику развојног и европског пута наше државе. Буџет за 2025. треба да рефлектује економске приоритете, као што су улагања у инфраструктуру, образовање, здравство и социјалну заштиту. Ту је и залагање ПЕС- а за транспарентну и одговорну потрошњу, уз истовремено осигурање фискалне стабилности, јер је кључ у стварању буџета који подржава развој, али не повећава терет грађана. С друге стране, имате ситуацију да, за разлику од остављеног дуга од 105 одсто БДП-а, колико је износио јавни дуг крајем 2020. године, на крају ове године имамо рекордну реализацију капиталног буџета. Дакле, умјесто грчког сценарија, који је најављивала опозиција, имамо реализацију капиталног буџета од 248 милиона еура, што је 105 одсто у односу на ребалансом планираних 237 милиона. Такође, према подацима Министарства финансија, 2024. је била веома успјешна фискална година, у којој је реализован велики број пројеката изградње и реконструкције објеката у здравству и образовању, као и саобраћајне инфраструктуре. У нову годину улазимо још јаче и успјешније и издвојио бих, као потврду те констатације, почетак изградња дионице ауто-пута од Матешева до Андријевице, са ријешеним обавезама за експропријацију земљишта. Очекујемо да се колеге из опозиције уразуме и прекину опструкције у парламенту, како не би доводили у питање даљи економски раст и унапређење стандарда.
Недавно је предсједник државе Јаков Милатовић поднио иницијативу за увођење отворних изборних листа. Какав је Ваш став по том питању и сматрате ли да ће се све партије залагати за такав систем, не само декларативно, него и суштински, те да би то сваком ишло наруку?
Прво, морам да нагласим да су сва залагања ПЕС-а у демократским процесима суштинска, никако декларативна, што смо и доказали од почетка ђеловања на политичкој сцени. Управо то су били и разлози настајања нашег покрета, да се у свим сегментима нашег друштва спроведу корјените промјене, да би ова држава могла да иде даље. Разумјели смо да треба времена, али и упорног рада, тако да резултати не изостају. Напротив, веома су видљиви кроз све друштвене процесе. Подсјетићу да нас је на самом старту сачекао попис, као прва провјера политичке зрелости, отвореног дијалога и преговарања за његово спровођење. Тако да смо око вреле политичке теме, која је дубоко подијелила Црну Гору, успјели да се договоримо са свим политичким актерима и успјели да се све заврши мирно, транспарентно и у складу са законом. Дакле, то је наш модел понашања и, у крајњем, доношења одлука. Због тога сматрам да је за јачање демократских вриједности и унапређење цјелокупног политичког процеса у Црној Гори реформа изборног система кључна и да би требало да буде приоритет свих политичких партија.
Што се тиче отворених изборних листа, ПЕС начелно подржава иницијативу предсједника државе, јер вјерујемо да повећавањем учешћа грађана у одлучивању апсолутно доприносимо демократизацији изборног система. И што је посебно важно, сигурни смо да се на тај начин директно утиче на већи степен повјерења грађана у политичке субјекте и њихове представнике. Зато је неопходно да о овом предлогу осигурамо један отворен и инклузиван политички дијалог, у којем ће учествовати све релевантне стране – политичке партије, цивилни сектор, академска заједница и грађани. Уколико постигнемо широки консензус, добијамо јасан сигнал за прихватање модела отворених листа.
Очекујемо изборне побједе у Никшићу, Херцег Новом и Бијелом Пољу
Како видите политичку сцену у Црној Гори у 2025. години и шта можете прогнозирати након свих дешавања како на локалном, тако и на државном нивоу?
Формирањем власти у Подгорици и најавама да је на помолу расплет кризе у Будви, рекао бих да растерећеније улазимо у нову годину. Након Берана, ПЕС очекује наставак изборних побједа и у Никшићу, Херцег Новом и Бијелом Пољу. Сигуран сам да ће стабилна парламентарна већина наставити да изграђује европску, економски стабилну и државу демократије и права.
Извор: Дан