Ово је политички процес. Оптужница је фабрикована и измишљена. Она је производ моје ,,туче” са бившом влашћу, која је хтјела да ме намјести за државни удар. Да ме намјести да сам прао доларе за Демократски фронт. Нијесам прао паре, него сам свој приватни новац дао ДПС-у јер ме је Мило Ђукановић молио за 200.000 долара како бих подржао тадашње изборе у Зети. Двадесет година сам финансирао ДПС, као што су то радиле и стотине привредника у Црној Гори, али нико, осим мене, то није имао храбрости да каже, рекао је данас предсједник Атлас групе, Душко Кнежевић, први пут износећи одбрану у поступку познатом као ,,Коверта”, који се води у Вишем суду у Подгорици.
Кнежевић је, у јануару 2019. године, објавио видео-снимак на којем се види како је бившем градоначелнику Подгорице, Славољубу-Мигу Стијеповићу, уочи избора 2016. предао коверту, уз објашњење да је у њој 97.500 еура за финансирање кампање ДПС-а.
Специјално државно тужилаштво је потом, у децембру 2019. године, подигло оптужницу против Кнежевића, којом га је означило као организатора криминалне групе, која је, наводно, прала новац.
Међу осумњиченима за припадништво у њој нашао се и некадашњи први човјек главног града, Славољуб Стијеповић, као и Кнежевићеви сарадници Бранислав Тодоровић, Живко Шљиванчанин, Тамара Крџић, Горан Грујовић и Томица Кнежевић.
“Није ово прање новца, него рекетирање. Овдје треба да дође Мило Ђукановић. Нико од осталих, овдје оптужених, не треба да одговара. Па ни Стијеповић, он је био само оперативац Мила Ђукановића. Носио му је паре”, казао је данас Кнежевић.
Све је, тврди он, почело када је одбио да се појави, као свједок прања новца, у предмету “државни удар”.
“Тадашњи главни специјални тужилац Миливоје Катнић рекао ми је да треба да разговарамо. Звао ме је полицајац Радоњић и казао да имају информације да се неки моји људи баве криминалним пословима. Да је шест мојих возача умијешано у прање пара за потребе фронта. Рекао сам му да бих ја за то знао да је истина”, испричао је данас Кнежевић шта је претходило његовом одбијању да се појави у случају познатом као државни удар.
Након што га је, наводно, Ђукановић замолио да му да 200.000 долара за кампању ДПС-а у Зети, Кнежевић је, рекао је данас пред Вијећем суда, на челу са судијом Ненаном Вујановићем, тај новац предао сада оптуженом Стијеповићу.
“Миго ми је након дан-два рекао да нико на терену у Зети не прима доларе и замолио ме је да их замијеним за еуре. Пристао сам”, наставио је своје излагање Кнежевић.
Да би избјегли давање законски обавезне изјаве о поријеклу новца, када је ријеч о износима већим од 15.000 еура, рекао је Кнежевић, одлучено је да се комплетан износ подијели на више особа, запослених у његовој Атлас банци.
“Осјетио сам, у једном тренутку, да ме неки људи избјегавају јер сам, наводно, стао на страну фронта. Да бих се заштитио, намјестио сам камеру у својој кући и позвао Мига да му предам 97.500 еура, које смо претходно замијенили за доларе. Примопредају новца сам снимио и сачувао снимак”, рекао је Кнежевић.
Услиједили су, тврди, “страшни притисци Специјалног полицијског одјељења (СПО)”.
“И уз помоћ неких адвоката вршени су притисци да би људи давали лажне исказе”, казао је данас Кнежевић, износећи одбрану.
Рекао је да му је, након што је објавио снимак, сва имовина блокирана и да живи ,,од продаје слика”.
Негира да је организовао криминалну групу.
“Па ја сам летио приватним џетом, а не да са шалтерским радницима правим криминалну групу. Био сам на насловници Фајненшела. Никада, ни у једној земљи, нијесам имао проблем са законом. Скоро 200 милиона сам донио у Црну Гору, покренуо на стотине милиона еура инвестиција. Све је то уништено”, рекао је Кнежевић.
“На сувише високом нивоу сам био да бих се бавио возачима”
Тврди да се никада није састајао са осталим оптуженима.
“Ја сам био на сувише високом нивоу да бих се бавио возачима”, казао је Кнежевић.
У оптужници, казао је он, пише да су, наводно, опране паре стечене криминалном дјелатношћу.
“А не наводи се које су то криминалне дјелатности. То је исто као да дјевојка пријави силовање, а ви је оптужите за проституцију”, рекао је Кнежевић.
На питање једног од његових бранилаца, адвоката Дражена Медојевића, одакле му новац који је дао ДПС-у, Кнежевић је одговорио:
“Да не испадне да се хвалим, али увијек сам имао свог новца. И уштеђевине. Продао сам и кућу у Србији за седам милиона еура кинеској амбасади. Нијесам отишао да сам размијеним доларе за еуре јер сам био на неком ручку”.
На Медојевићево питање колико је, како је навео, ,,трајао тај притисак за рекетирање”, Кнежевић није желио да детаљно прича.
“Улазимо у јако осјетљиву зону. И за нашу и за међународну јавност. Била је ту и независност Црне Горе”, рекао је Кнежевић, наводећи да му “ДПС никада није вратио дате паре”.
,,Они само узимају”, надовезао се оптужени бизнисмен.
,,Нијесам знао ни како се такси зове”
На молбу бранитељке, адвокатице Андријане Разић, да појасни када и зашто је напустио Црну Гору, Кнежевић је рекао да је све то почело када је полиција ушла у његову банку, почетком децембра 2019. године.
,,Позвало ме је обезбјеђење и рекло да не може да дође по мене јер је све одузето. Ја тада нијесам знао ни како се зове такси, ни како се излази из стана. Увијек сам имао сервис”, казао је Кнежевић.
Тврди да је одмах позвао Мила Ђукановића и питао га шта се дешава.
,,Рекао ми је да је у Аргентини и да га чекам у Подгорици. Два дана сам био ту и онда су ми неки људи из Лондона рекли да је набоље да одем тамо. Потом сам отишао за Београд, гдје су неке криминалне групе почеле да ме прате. Обезбјеђење није могло да гарантује за моју безбједност. Тада сам отишао у Лондон и тамо био све до мог изручења Црној Гори, у априлу ове године”, испричао је Кнежевић.
Тврди да није био у бјекству, већ да се “само није одазивао на позиве Катнића”.
,,Јер сам знао шта ме чека. Чекао сам пад режима и долазак слободе. А слобода је дошла тако што су ме, чим сам слетио, спаковали у Спуж”, казао је Кнежевић.
Поново се осврнуо на промјене сарадника према њему.
“Осјетио сам их када ми је одузета лиценца за банку у Москви, а након што је Црна Гора увела санкције Русији. Видио сам како неки људи славе због тога. Године 2015, 2016 и 2017. Ранко Кривокапић, Светозар Маровић и ја смо се смјењивали на насловној страни Информера. Ђукановић ми је говорио да се не нервирам, да је то жута штампа”, рекао је данас Кнежевић.
Кнежевић тврди да су хтјели да му припишу и ,,ничију кућу”
Тврди да је одбио да се такозвана “ничија кућа” на брду Горица води на његово име.
“Тада је и Ђукановић почео да се мијења према мени. Али, знао сам да је већ тада био политички мртав, послије конференције за новинаре у Вили “Горица””, рекао је Кнежевић, не наводећи због чега је тада стекао такво увјерење.
Адвокатица Разић га је потом питала да ли је имао некад неку криминалну групу.
“Нијесам. Ево може и Мартиновић да потврди”, одговорио је Кнежевић, обраћајући се данашњем браниоцу Славољуба Стијеповића, адвокату Николи Мартиновићу.
Мартиновић му је, изненађен питањем, рекао да зна само за банку и Атлас групу, не и за криминалну.
Од судије Вујановића Мартиновић је потом затражио да се одгоди саслушање Стијеповића, с обзиром на то да, током истраге, није имао прилику да чује Кнежевићеву страну.
“У овој фази оптужени не може имати увид у ово излагање”, одговорио му је судија, који је, прије Кнежевићевог излагања, из суднице удаљио остале оптужене.
Међутим, Стијеповић ни касније није износио своју одбрану, јер је главни претрес прекинут и биће настављен 29. октобра. Тада ће се о оптужбама изјаснити и Томица Кнежевић, док су сви остали оптужени данас негирали кривицу.
Извор: Либертас