Повраћај имовине стечене незаконито не представља само правну процедуру, већ кључни сегмент борбе против корупције и организованог криминала. Тај процес доприноси економској стабилности, јачању правде и повјерењу грађана у правни систем. Регионална сарадња је од пресудне важности, јер криминалне активности не познају границе,” рекао је потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица, на регионалном састанку на тему ,,Политике повраћаја имовине на Западном Балкану”.
Овај скуп се одржао под покровитељством Канцеларије Уједињених нација за борбу против дрога и криминала (УНОДЦ), у сарадњи са Министарством вањских послова Италије.
Копривица је у свом обраћању нагласио важност јачања регионалне сарадње у борби против организованог криминала и повраћаја незаконито стечене имовине.
Како наводе у саопштењу, потпредсједник је указао на значај реформи у овој области и потребу за континуираним унапређењем законодавног оквира и јачањем капацитета институција задужених за спровођење тих мјера.
„Повраћај имовине не представља само правну процедуру, већ кључни сегмент борбе против корупције и организованог криминала. Овај процес доприноси економској стабилности, јачању правде и повјерењу грађана у правни систем. Регионална сарадња је од пресудне важности јер криминалне активности не познају границе,” рекао је Копривица.
Истакао је чврсту одлучност Владе Црне Горе да унаприједи модел одузимања незаконито стечене имовине, пружајући пуну подршку институцијама које се баве спровођењем активности у овој области.
Стратегијом за борбу против корупције 2024-2028 је предвиђено имплементирање новог, грађанскоправног модела за одузимање нелегалне имовине, а Министарство правде је већ формирало Радни тим за анализу потреба и могућности увођења другог модела, што говори о одлучности Владе да се адекватно суочи са овим изазовом.
„Одузимање незаконито стечене имовине има вишеструки значај – не само да доприноси остваривању правде, већ је и кључни механизам за превенцију организованог криминала и корупције. Осим тога, оно онемогућава употребу те имовине за будуће криминалне активности”, додао је Копривица.
Он је посебно истакао да незаконито стечена имовина често представља капитал за финансирање будућих криминалних дјела, због чега успјех у одузимању зависи од квалитета правног система, ефикасности државних органа и унапређене међународне сарадње. Организовани криминал је транснационалан и захтијева заједнички приступ држава у идентификовању нелегалне мовине и превенцији криминалних активности.
На крају, Копривица је похвалио организацију догађаја и изразио оптимизам да ће исти донијети значајне препоруке и сугестије за унапређење политика одузимања незаконито стечене имовине. „Овакви састанци су од великог значаја јер омогућавају размјену искустава, идентификацију најбољих пракси и јачање сарадње, како у Црној Гори, тако и у региону”, закључио је Копривица.