Килограми вишка, пад енергије и непрестално хладне ноге могле би да буду ваша прошлост. Оно што вам је потребно је ресетовање метаболизма. Ово ћете постићи једноставним променама навика и моћићете да имате брз метаболизам без обзира на године.
Истраживање из 2021. године оспорило је конвенционално уверење да је у средњим годинама неизбежно да имате спорији метаболизам. Студија је открила да метаболизам може да се успори са годинама, али у ствари то се дешава тек након 60 година – номиналном стопом од 0,7 одсто сваке године.
У истраживању је тако наведено да је успоравање метаболизма заправо последица животног стила, лоших навика, неадекватне исхране, а нутрициониста Дан ЛеМоине наводи за Readers digest да је ово могуће променити.
„Метаболизам је донекле повезан са генетиком, али ниска енергија и потешкоће са скидањем килограма често су само знаци да је време за неке промене. Људи покушавају да живе здраво, квалитетно једу, вежбају. А ипак, неке ствари не функционишу, потребно је много више труда да се одржи килажа, тонус. Та борба са килограмима је најјаснији знак да вам метаболизам не функционише оптимално”, наводи ЛеМоине.
Не постоји јединствени приступ метаболичком ресетовању. Свачије тело, начин живота и здравље су јединствени, захтевају врло персонализован приступ. Уз све промене ЛеМоине предлаже три основна корака које можете тестирати да бисте свој метаболизам вратили у равнотежу и правилан ток.
„Ово је најважније и најлакше и ово могу сви, без обзира на године и време које планирају да посвете свом здрављу. Ако ваше ћелије нису хидриране, метаболизам неће радити оно за шта је створен. И ту нема уопште важности шта једете и како се храните. Морате да пијете доста течности, воде пре свега”, наводи нутрициониста.
Осам чаша дневно је добра смерница, али постоје и други начини да одредите колико воде треба да пијете дневно.
Што се тиче „квалитета хидратације”, каже ЛеМоине, великом делу воде коју пијемо заправо недостају минерали и електролити који помажу у хидратацији.
„Треба да се побринемо и додамо минерале у траговима или електролите, да једемо пуно поврћа богатог минералима”, каже.
Умор утиче на метаболизам. Током сна наша тела се лече, поправљају, наши хормони почињу да се балансирају, а када сте одморни, то утиче на бољу исхрану, више кретања.
Заправо људи се гоје када једу мало или недовољно.
Смањење уноса калорија може резултирати почетним губитком тежине, али недовољна исхрана или брза дијета неће задржати тежину – у ствари, то заправо успорава метаболизам.
То је зато што се метаболизам прилагођава ограничењу хране и губитку тежине како би критични системи, попут срца и плућа, функционисали. А чак и мали падови у дневном уносу калорија могу изазвати успоравање метаболизма. Ова метаболичка адаптација – позната и као метаболичко оштећење – наставља се све док је ваш калоријски дефицит превелик. То такође значи да добијате мање хранљивих материја него што је вашем телу потребно, што такође доводи до успоравања вашег метаболизма, каже ЛеМоине.