СтудијE указују да недостатак магнезијума доводи до хиперемотивности, као и анксиозности и импулсивности. Стога наводе истраживачи постоји веза између недостатка магнезијума и неуротицизма, особине личности повезане са негативним емоцијама. Међутим, суплементација магнезијума може повећати снагу и виталност организма
Да ли сте у последње време под стресом и преплављени анксиозношћу? Можда ћете бити изненађени када сазнате да вам уобичајени минерал као што је магнезијум може помоћи да смирите ум и да се осећате боље. Магнезијум је неопходан за бројне телесне функције и игра велику улогу у управљању стресом. И зато недостатак магнезијума може да буде окидач и да изазове анксиозност. Осим борбе против анксиозности, овај витални минерал има низ других предности, као што је унапређење здравља срца, помаже да боље спавате и спречава затвор.
Магнезијум, микронутријент има бројне важне улоге, а једна од њих је управљање стресом.
„Анксиозност је често повезана са страхом и значајно утиче на когнитивне функције и одговор на понашање. Постоји веза између залиха магнезијума у телу и анксиозности”, објашњава психолог Ану Гоел.
Међутим, и даље су потребна многа детаљна испитивања да би се подстакла суплементација магнезијума.
„Утврђено је да суплементација магнезијума има све мањи ефекат на општу анксиозност”, објашњава дијететичар Гарима Гојал за Health Shots.
Постоје научни докази који указују да магнезијум помаже у смањењу анксиозности. Осим у овом случају може помоћи и код других стања.
1. Регулише ниво кортизола
Кортизол је хормон стреса, који ако потраје може изазвати депресију и анксиозност. Магнезијум помаже у смањењу нивоа кортизола и на тај начин смањује стрес.
„Када имате недостатак магнезијума, тело ослобађа велике количине кортизола. Ово утиче на наше друге хормоне. То може довести до тога да се осећамо слабо и депресивно. Исто важи и за анксиозност”, каже Гоел.
2. Утиче на неуротрансмитере
Мозак има ексцитаторне и инхибиторне неуротрансмитере. Одржавање равнотеже између њих може вам помоћи да боље управљате стресом и анксиозношћу.
„Магнезијум, на неки начин, помаже у одржавању равнотеже и чак може да изазове инхибиторне неуротрансмитере како би спречио погоршање анксиозности”, каже Гоел.
3. Помаже у побољшању функција мозга
Додатак магнезијума помаже у функцијама мозга који смањује стрес. Позитивно утиче на део мозга који се зове хипоталамус. Овај део је одговоран за стрес и регулише рад хипофизе и надбубрежне жлезде и тако магнезијум смањује анксиозност.Недостатак магнезијума се јавља када су у телу исцрпљени нивои хранљивих материја. Студија наводи да шездесет осам процената Американаца и 72 процента одраслих Француза дневно конзумира мање од препоручених нивоа магнезијума у исхрани. Међутим, недостатак због неадекватности у исхрани је прилично реткост.
„Симптоми недостатка укључују мучнину, повраћање, главобољу, анорексију, слабост мишића, грчеве и дрхтавицу, менталну конфузију, промене личности и халуцинације“, каже Гојал.
Постоји неколико облика додатака магнезијуму као што су магнезијум цитрат и магнезијум глицинат. Међутим, не постоје научни докази иза којих облика магнезијума је идеалан за анксиозност. Упркос предностима магнезијума у управљању стресом, можда није препоручљиво да га конзумирате без одговарајућег медицинског савета, а најбоља опција да спречите недостатак и обезбедите боље ментално здравље јесте да уносите адекватан магнезијум из хране.
„Оптимална количина магнезијума потребна вашем телу је 440 мг/дан за одрасле мушкарце и 370 мг/дан за одрасле жене”, објашњава Гојал.Можете добити адекватан магнезијум кроз своју исхрану тако што ћете укључити храну као што су лиснато поврће, авокадо, тамна чоколада, махунарке, интегралне житарице, ораси и семенке. Ове намирнице су добре за смањење стреса и анксиозности, као и за опште благостање. Храна богата магнезијумом такође помаже и бољем здрављу срца и контроли нивоа шећера у телу.
Иако би узимање магнезијума за анксиозност могло бити корисно, постоје неки нежељени ефекти магнезијума којих морате бити свесни. Токсичност магнезијума је стање које је узроковано прекомерном употребом лекова који садрже магнезијум. Поред тога, вишак магнезијума може изазвати значајне нежељене ефекте као што су оштећење бубрега, дијареју, дехидрацију, слабост мишића, мучнину, повраћање, нејасан говор и двоструки вид.