Грађански покрет УРА је од политичке организације која је са три посланика послије историјских избора у августу 2020. године, са позиције “таса на ваги” срушила Мила Ђукановића а потом три године доминантно учествовала у власти, ипак остала патуљаста политичка организација црногорске политичке сцене, саопштио је политички аналитичар Војин Грубач.
Како је казао, беспотребно рушење власти у Подгорици, скупа са ПЗП-ом и одборницима Покрета за Подгорицу, као и неизлазак на локалне изборе у Котору, иако је на претходним которским изборима 2020. године ГП УРА освојила 5,8 одсто гласова и једног одборника, говори о чудним потезима и љуљањима те политичке организације.
“Чудно је и понашање Јакова Милатовића, чијим је одборницима у Подгорици ПЕС поштено нудио пропорционално учешће у власти у оквиру квоте коју је јединствени одборнички клуб добио током првобитне расподјеле мандата у том граду. Та фер понуда је одбијена с чудним изговором одборнице Нађе Љиљанић: да се Покрет за Подгорицу “не продаје за фотеље”!? Тврдња Љиљанићке, која је при врху садашње изборне листе Јакова Милатовића, да се “не продају за фотеље” и факт да та листа ултимативно тражи кључну фотељу: градоначелника Подгорице за Луку Ракчевића, ма како прошли на изборима, представља реторички и политички апсурд”, казао је Грубач.
Наводи да опет, “Јаков и Дритан у Подгорици изигравају “политичке ведете” умишљајући да се читав свијет мора вртјети око њих”, а није им, каже, на памет пало да скупа изађу на изборе у Котору.
“Не може се не примјетити да Јаковљеве политичарке, посланица Јевросима Пејовић и одборница Нађа Љиљанић вуку чудне потезе који обилују високом дозом политичке хистерије, што очито наноси штету покушају предсједника Милатовића да се сада профилише на политичкој сцени. Врло је могуће да се предсједник државе под њиховим доминантним утицајем почео такође фрустрирано, неадекватно понашати и вући очигледно лоше политичке потезе”, истиче Грубач.
Да су, према његовим ријечима, Абазовић и Милатовић рекли да ће са листама које предводе Саша Мујовић и Јелена Боровинић Бојовић чинити власт у Подгорици, функционерска мјеста у управи града подијелити пропорционално, те да ће листа која најбоље прође на изборима дати градоначелника, избори у Подгорици би протекли у нормалном режиму и били би, каже, лишени прљаве кампање.
Овако је, додаје, испало да групација Милатовића “не желе фотеље”, осим оне кључне која им сигурно не припада ако њихова листа освоји четврто мјесто на изборима.
“По тој политичкој логици, Јаков Милатовић је послије претходних избора у Подгорици лијепо требао устати са фотеље градоначелника и предати је Луки Ракчевићу. Зашто није!? Јер је то апсурд који ни у лудилу не би прихватио, а којег сада намеће као модел скупа са Дританом Абазовићем. За пар дана ће се догодити избори у Подгорици, па ћемо видјети каква ће бити воља грађана. Рекло би се да домаћи политичари често потцјењују интелигенцију народа, па се послије чуде шта им се десило на изборима”, закључује Грубач.