Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић вратио је Парламенту на поновно одлучивање Закон о сигурности снабдијевања нафтним дериватима, усвојен на Трећој сједници Другог редовног засиједања одржаној 19. новембра ове године, саопштено је из Милатовићевог кабинета.
,,Предсједник поздравља напоре Владе да се, кроз усвајање овог рјешења, испуне обавезе преузете кроз процес европских интеграција, и грађанима обезбиједи сигурност снадбијевања нафтним дериватима кроз креирање државних резерви. Ипак, сматра да предложено рјешење намеће додатно финансијско оптерећење грађанима и привреди, те да овакви намети могу изазвати озбиљне посљедице, укључујући повећање инфлаторних притисака и нарушавање животног стандарда”, наовди у саопштењу.
Милатовић истиче да грађани и привреда већ плаћају порезе који би требали да служе у ове сврхе, због чега сматра неприхватљивим да се додатне обавезе намећу на њихов терет.
,,Сигурност снабдијевања нафтним дериватима представља темељни аспект енергетске стабилности државе, али је од пресудне важности да се ова одговорност не преноси на терет грађана и привреде. Држава мора преузети активну и одговорну улогу у обезбјеђивању енергетске сигурности, користећи средства из буџета, како би се осигурала дугорочна одрживост и економска правда”, стоји у образложењу.
Предсједник позива Скупштину Црне Горе да поново размотри Закон а Владу да предложи рјешења која ће обезбиједити правичан баланс између испуњења међународних обавеза и заштите економских и социјалних интереса грађана.
Оцјењује да заштита интереса грађана мора остати приоритет државе, док европски пут треба бити заједнички циљ и бенефит за све, а не искључиво додатно оптерећење за грађане.
,,Процес европских интеграција мора бити вођен на начин да грађани не доживљавају чланство у Европској унији искључиво као додатни трошак и повећање цијена, већ као директан бенефит за цијело друштво. Поставља се питање да ли ће и остале обавезе које Црна Гора има на овом путу бити преточене у директно опорезивање грађана, што би била погрешна порука и неодржив модел”, поручио је Милатовић.
Он је прогласио четири закона донијета на истој сједници Скупштине Црне Горе: Закон о роковима измирења новчаних обавеза, Закон о информационој безбједности, Закон о измјенама и допунама Закона о санацији кредитних институција и Закон о измјени и допуни Закона о стечају и ликвидацији банака..