Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић је, како је и најавио, вратио данас Скупштини на поновно одлучивање Закон о измјенама и допуни Закона о порезу на додату вриједност и Закон о измјенама и допунама Закона о акцизама.
Када је у питању Закон о измјенама и допунама закона о ПДВ-у, у образложењу се наводи да предложене законске измјене подижу снижену стопу ПДВ-а на 15% за одређене производе и услуге из сектора туризма, културе и умјетности. Такође, закон предвиђа наплату ПДВ-а на увоз пошиљки незнатне вриједности, до износа од 75 еура.
„Сматрам да повећање стопе ПДВ-а може додатно допринијети расту цијена, чиме би се појачали инфлаторни притисци на црногорску економију. Наставак повећања цијена ће додатно нарушити животни стандард грађана, који су већ суочени са економским изазовима и растућим трошковима. Оваква мјера може имати и негативне ефекте на сектор туризма, смањујући његову конкурентност и обим трансакција у том кључном сектору наше привреде. Поред тога, повећање цијена у областима образовања и културе може умањити приступ овим услугама, што би потенцијално довело до повећања социјалне неједнакости“, поручио је предсједник Милатовић.
Када је у питању Закон о измјенама и допунама закона о акцизама, у образложењу се наводи да се овим Законом предлаже увођење акцизе за мирна вина на 25 еура по хектолитру, уз умањење од 50% за мале произвођаче вина који у комерцијалне сврхе производе до 1.000 хектолитара вина годишње. Оцијењено је да на тај начин Влада Црне Горе директно угрожава конкурентност домаћих произвођача вина, укључујући националну компанију „Плантаже“, која је један од кључних привредних субјеката у винарском сектору.
„Сматрам да је противно друштвеном интересу доношење одлука које негативно утичу на домаћу производњу и фаворизују увоз. Умјесто тога, приоритет мора бити заштита и подршка домаћим произвођачима, како бисмо осигурали њихову конкурентност и очували радна мјеста, те смањили зависност наше земље од увоза. Подршка домаћој производњи, а нарочито компанијама од националног значаја попут „Плантажа“, али и цијелом екосистему малих произвођача вина, кључна је за очување производне базе наше економије, бољу покривеност увоза извозом и обезбјеђење одрживог раста“, стоји у образложењу.
Предсједник Црне Горе данас је потписао и Закон о измјени и допуни закона о стручном оспособљавању лица са стеченим високим образовањем, Закон о измјени закона о високом образовању, Закон о отпису камате на доспјеле пореске обавезе, Закон о измјенама и допунама закона о порезу на добит правних лица, као и Закон о измјенама и допунама закона о порезу на доходак физичких лица.
Подсјећају у саопштењу да је Милатовић у понедјелјак вратио Закон о доприносима за обавезно социјално осигурање, јер „угрожава стабилност фонда ПИО и руши систем међугенерацијске солидарности грађен деценијама.“
„Овдје се не ради о политици, већ о будућности људи који су цијели свој радни вијек посветили овој земљи. Посланици морају схватити тежину ове одлуке – они ће бити одговорни за минус у фонду ПИО и смањење пензија будућих пензионера. Посебно забрињавајућа је чињеница да се 5,5% бруто плате, што је скоро 150 милиона еура, узима од плата радника из Фонда ПИО и преусмјерава крупном капиталу, који у овом тренутку биљежи рекордне профите“, казао је Милатовић.
Он је у понедјелјак потписао Закон о раду и нагласио да је јасно да је Влада изневјерила очекивања преко 100 хиљада радника којима је обећана минимална зарада од 700 еура у тренутку када се суочавају са великим урушавањем животног стандарда.
“Ипак, сматрам да је неопходно показати одговорност, како би се макар мало ублажили ефекти рекордне инфлације и нарушене куповне моћи великог броја наших грађана. Апелујем на Владу Црне Горе да хитно предложи јасну и праведну формулу за обрачун минималне зараде, која ће пратити повећање раста цијена и потрошачке корпе. На тај начин ћемо у будућности спријечити манипулацију зарадама у сврху прикупљања политичких поена“, поручио је предсједник Милатовић.
Он је прије два дана потписао и Закон о измјенама и допунама закона о буџету Црне Горе за 2024. годину.