На имању Књаз у Подгорици, у присуству бројних високих званица, данас су свечано отворени “Осми дани електроинжењера ИКЦГ”, дводневни стручни скуп који окупља електроинжењере из Црне Горе и региона. Организатор догађаја је Струковна комора електроинжењера Црне Горе, која већ осму годину заредом пружа платформу за размјену знања, искустава и умрежавање стручњака из ове области.
Отварајући еминентни скуп, Милутин Ђукановић, предсједник Одбора директора Електропривреде Црне Горе, истакао је значај енергетске транзиције за развој земље. Ђукановић је нагласио како овај процес представља кључни корак ка одрживијем и енергетски ефикаснијем друштву те указао на улогу електроинжењера у спровођењу ових промјена кроз иновације и сарадњу.
“Електроенергетика је историјска шанса за Црну Гору. Наша компанија планира у два правца. Један сегмент представља дугорочно планирање пројеката (хидроелектране, на примјер), а други сегмент је приступ “одмах и овдје”. Динамика развоја је таква да се, за неке битне аспекте, више не може само планирати на годишњем нивоу, него се мора озбиљно радити из дана у дан. У том смислу, подсјетио бих на кључне чиниоце таквог приступа. Прије свега, пословна филозофија “производи тамо гдје трошиш”. Примјеном тог концепта смо завршили пројекат ‘Солари 3000+ и 500+’, а увелико радимо и на реализацији пројекта ‘Солари 5000+’. До сада смо мини соларне електране инсталирали на преко 6.500 објеката, што представља 65 МWp. Други битан аспект нашег планирања представља коришћење хидроенергетске инфраструктуре за прикључење соларних електрана, јер постоји изузетна техничка и метеоролошка компатибилност тих сегмената. Треће, и не мање важно, да све то буде праћено развојем батеријских система. Толико је много посла у тим областима, да сам сигуран да би све колеге из струке могли да се укључе у нешто што, без претјеривања, можемо назвати енергетском револуцијом у Црној Гори”, истакао је Ђукановић.
Осим Ђукановића, уводна обраћања су имали и предсједник Организационог одбора Инжењерске коморе Црне Горе (Жељко Мараш), предсједник Струковне коморе електроинжењера (Рајко Радусиновић), предсједница Скупштине Главног града (Јелена Боровинић Бојовић), предсједник Одбора директора ЦГЕС-а (Александар Мијушковић) и представник Министарства енергетике (Божидар Павловић). Овогодишњи програм укључује презентације радова аутора из Црне Горе, Србије и Хрватске, компанијске презентације излагача и спонзора, као и панеле на којима ће се расправљати о актуелним темама и законодавним оквирима из области електроинжењерства. На излагачким штандовима представљени су иновативни производи и рјешења компанија из сектора електроенергетике.
“Осми дани електроинжењера” традиционално окупљају како активне чланове Струковне коморе, тако и пензионисане инжењере, а присуство скупу је бесплатно за све. Организатори истичу да је циљ овог догађаја, осим стручне размјене, и јачање професионалне заједнице кроз повезивање чланова и успостављање контаката са домаћим и страним компанијама.
Скуп траје до 28. новембра, а очекује се да ће бити обиљежен разноврсним садржајем и плодоносним дискусијама које ће допринијети даљем развоју електроинжењерске професије и сектора у цјелини.