Након одлуке листе ,,За бољу Подгорицу” да преговарају са блоком странака које себе доживљавају као антивладин блок, са ДПС-ом као стожером, гласачи предсједника Милатовића су изразили своје негодовање и послали јасну поруку да такви преговори и склапање савеза нису прихватљиви. Народ нас је позвао да сукобе, увреде, сујету, егоцентричност ставимо по страни и формирамо власт на нивоу Главног града, што смо и урадили, с обзиром да не постоје суштинске разлике између ПЕС-а и ПзПГ-а, истакао је за портал ,,Борба” градоначелник Подгорице, Саша Мујовић.
Он је навео да сада имају прилику да покажу зрелост и отреситост и да би свака себичност и кратковидост била немилосрдно кажњена на наредним изборима.
Мујовић је грађанима Подгорице најавио довођење у ред свега што је дисфункционално, водоснадбијевање града, адекватно напајање електричном енергијом, преко проблема путева, третмана ФК „Будућност“, до градског колектора који је „приоритет свих приоритета“.
„С обзиром да је град остао у финансијском плусу након врло рационалног управљања средствима бивше градоначелнице Оливере Ињац, пројектовани буџет за 2025. годину износи 153 милиона евра и очекујем да буде усвојен током мјесеца јануара“, поручио је градоначелник.
Истакао је да не тражи подршку од опозиције, али очекује културан и конструктиван дијалог.
Он се осврнуо и на проблем саобраћајних гужви које планира да регулише кроз примјену рјешења по угледу на земље региона.
„Подземне гараже, паметни семафори и строжија казнена политика су темељи рјешења проблема, и чврсто вјерујем да ћемо након четири године имати огроман искорак у овој сфери“, обећао је Мујовић.
Интервју који је градоначелник Мујовић дао порталу ,,Борба” преносимо интегрално:
Како је у последњем тренутку дошло до договора између са Покретом за Подгорицу, имајући у виду међусобне оптужбе које је ПЕС размјењивао са одборницима блиским Јакову Милатовићу уочи првог састанка на којем је договорено формирање власти у Главном граду?
-Предизборна кампања је суров процес праћен снажном реториком и потребом да се апострофирају недостаци противничке стране. Кампања уочи избора у Подгорици није била изузетак и заиста стоје Ваше констатације о дисонантним тоновима који су постојали на релацији ПЕС – Листа за Подгорицу. Не треба сметнути с ума да су ту Листу, осим одборничких кандидата предсједника Милатовића чинили и представници покрета УРА, који су имали важан допринос у креирању те „запаљиве“ атмосфере. Након одлуке Листе за Подгорицу да преговарају са блоком странака које себе доживљавају као антивладин блок, са ДПС-ом као стожером, гласачи предсједника Милатовића су изразили своје негодовање и послали јасну поруку да такви преговори и склапање савеза нису прихватљиви. С друге стране Листа коју сам предводио је имала јасну визију да буде најјача и да има потенцијал сама формирати власт. Нисмо у томе успјели и зато смо тражили партнере у партијама које партиципирају у актуелној 44. Влади Црне Горе и оним субјектима са сличним програмским концептом. Групација предсједника Милатовића је проистекла из ПЕС-а. Дакле, суштинске разлике не постоје. Народ нас је позвао да сукобе, увреде, сујету, егоцентричност ставимо по страни и формирамо власт на нивоу Главног града. То смо и урадили.
-Да ли ће нова локална власт извући поуке из ђеловања претходне и успјети привести крају пуни четворогодишњи мандат?
То је основа нашег политичког споразума. Све што у том споразуму пише је минорно и крајње формално, уколико се не држимо суштине и не радимо у интересу грађана. Кад кажем у интересу грађана не мислим на тако често кориштену флоскулу. Интерес грађана, тј. обећани пројекти се могу реализовати само у условима политичке стабилности и преданог рада током четри године. Имамо прилику да покажемо зрелост и отреситост. Бојим се да би свака себичност и кратковидост констинтуената власти на нивоу Града била немилосрдно кажњена на наредним изборима. Надам се да имамо високу свијест о томе и да ћемо бити достојни части која нам је указана.
-Шта обећавате грађанима Подгорице? Које пројекте планирате да реализујете краткорочно у првој години, а које до краја мандата?
Желим бити скроман на ријечима, а што снажнији на дјелу. Прво идемо у ситне побједе, да подесимо и доведемо у функцију оно што већ постоји у граду, а дисфункционално је. Морамо обезбиједити водоснабдијевање града и адекватно напајање електричном енергијом. Морамо ријешити проблем путева гђе год ти проблем у граду постоје. Питање градског колектора је приоритет свих приоритета. Проблем саобраћаја морамо рјешавати стратешки, али и неким мјерама које доносе одмах видљиве резултате. Чисти град је императив и ту компромиса нема. Градски клубови, наша Будућност мора имати посебан третман. Јако ми је стало да са бизнис заједницом имамо тијесну сарадњу и да они осјете бенефите нове градске власти кроз заинтересованост за нова улагања И покретање нових радних мјеста. Дакле, краткорочно или дугорочно ово су капиталне ствари.
-Када ће бити усвојен Буџет Главног града и у коликом износу? Колико ће средстава бити предвиђено за развојне пројекте? У каквом финансијском стању затичете Главни град?
Бивша градоначелница Оливера Ињац је оставила град у финансијском плусу. Била је врло рационална и домаћински орјентисана према трошењу средстава Главног града. Пројектовани буџет за 2025. годину износи 153 милиона еура и очекујем да буде усвојен током мјесеца јануара.
-Како коментаришете тврдње Дпс-а и ГП УРА да формирање власти између ПЕС-а, Демократа, ЗБЦГ-а, и ПЗПГ-а представља издају изборне воље?
Дајем за право и дајем на вољи сваком политичком субјекту да формирање власти у Подгорици представља и тумачи како му најбоље одговара. Беспотребно је трошити енергију на јалове теме које већ припадају прошлости. Ако ће им од тога бити лакше и ако ће на тај начин оправдати својим бирачима оно што су већ представили као готову ствар – а то је да ће формирати власт и имати свог градоначелника, нека наставе. Ја их позивам да сарађујемо. Не тражим подршку од њих, али прижељкујем културан и конструктиван дијалог. Из мог угла он је обавезујући. Сви заједно ми представљамо Подгорицу, наш главни град који је познат по отворености, толерантности и грађанском концепту
-Како планирате да регулишете горући проблем Подгорице у виду сабраћајних гужви које отежавају свакодневни живот грађана?
Као што знате овај проблем дуго егзистира и плод је огромних пропуста у планирању и изградњи простора. Годинама уназад грађена су насеља без школа, вртића, домова здравља и игралишта. Градиле су се зграде са недовољно паркинг простора за своје станаре. Све је то пролазило, не све те девијације је неко прије дао сагласност. Додатно, колико год парадоксално звучало раст животног стандарда грађана значи додатни проблем у смислу већег броја аутомобила на улицама. Проблем планирам превазићи кроз примјену рјешења која већ постоје у градовима региона. Поџемне гараже, паметни семафори и строжија казнена политика су темељи рјешења проблема. Молићу за мало стрпљења. Нешто можемо одмах ријешити, за нешто је потребно вријеме у смислу припреме планске документације. Свакако, желим јасно поручити грађанима да је ово процес и чврсто вјерујем да ћемо након четри године имати огроман искорак у овој сфери”, казао је у интервјуу за Портал ,,Богра” градоначелник Подгорице Саша Мујовић.
Извор: Портал Борба