Хаварије на електроенергетским системима су неминовност и не постоји начин како их учинити стопроцентно сигурним, казао је за ,,Дневни аваз” министар енергетике и рударства Црне Горе Саша Мујовић. Истиче да распаде система, попут оног у петак, можемо очекивати и у наредном периоду.
,,Апсолутно. Надамо се да до тога неће доћи, али свако ко вам каже другачије знајте да не говори истину. То је исто као да ја од вас тражим гаранцију да пожара и земљотреса неће бити “, каже Мујовић.
Очекује да се истрага узрока препусти струци, Европској мрежи оператора, а за њу ће, како је најављено, бити потребно до шест мјесеци.
,,Ако су они истакли да је потребно од пет до шест мјесеци да се утврди разлог, како можемо и на бази чега дајемо себи за право да судимо, нагађамо, једни другима набацујемо кривицу? То су врло малициозне ствари и јако је жалосно што се струка потискује и што дајемо себи за право да коментаришемо ствари за које нисмо компетентни. Никад се не бих усудио да коментаришем правна или рјешења из области медицине, али електротехником се бавим 30 година. По мени је чак и небитно гдје се десио квар. Наравно, није нам идеја да било кога штитимо, али знате и сами да су врло високе температуре, велики је ниво оптерећења и то треба посебно нагласити. Хаварије се никад не дешавају у неком лијепом прољетном дану, већ кад је температура јако ниска или висока”, истиче Мујовић.
Додаје да је вишесатни колапс отворио питање за које нису криви БиХ и Црна Гора, а ради се о интенцији ЕУ да се што више користе обновљиви извори енергије.
,,Сад имате масовну продукцију соларне и енергије вјетра, а кад се све то убризга у систем у кратком периоду, тај систем страда. У енергетском систему у сваком моменту морате имати баланс производње и потрошње. Без тог баланса страдате. Ако имате вишак јабука, нешто ћете пласирати на пијацу, нешто претворити у џем и сок, а код струје тога нема. Ако је не потрошите, у датом моменту стварате проблем”, појашњава министар Мујовић.
Управо из разлога стабилности и бољег управљања системима, земље региона повезане су у интерконекције, па брже и једноставније пласирају вишкове или повуку потребне количине енергије, али њихова лоша страна је да се сваки већи квар одрази и на околне системе.
Већу поузданост постојећег система, сматра наш саговорник, могуће је осигурати, али науштрб економије, јер би то захтијевало већи број трансформаторских станица, електрана које би давале потпору само кад дође до хаварије, двоструке или вишеструке водове…
,,Треба ићи у правцу изградње нових капацитета, свака земља то треба да ради, јер то је пут како стање побољшати”, каже за ,,Аваз” министар Мујовић.
Извор: Дневни аваз