За побољшање енергетске ефикасности у Црној Гори, држава је укупно опредјелила 8,8 милиона еура. Од тог износа, највише новца, 2,8 милиона, добиће Пљевља као најзагађенији црногорски град. То је Радију Црне Горе рекао министар енергетике Саша Мујовић.
Због деценијског функционисања Рудника угља и Термоелектране, географског положаја, дугих и хладних зима и бројних индивудуалних ложишта и котларница на угаљ, Пљевља су заслужила епитет општине са најугроженијом животном средином.
“У протеклом периоду предузет је низ мјера како би се стање поправило, значајно се повећао број домаћинстава која умјесто угља користе пелет, Термоелектрана ће бити еколошки реконструисана, а ништа мање важан је и процес побољшања енергетске ефикасности стамбених објеката. У том процесу значајна помоћ стиже и од државе која је од 8,8 милиона укупно опредјелјених за Црну Гору, Пљевљима намијенила 2, 8 милиона еура” каже министар енергетике у црногорској Влади, Саша Мујовић.
Наводи да му се чини да су са разлогом били дарежљиви према Пљевљима, или боље рећи фаворизовали Пљевља у односу на друге градове и додијелили им највише новца.
“Од предвиђених 2, 8 милиона еура, 1,1 милион планиран је за поправку фасада стамбених зграда, а преосталих 1,7 милиона еура користиће домаћинства за набавку енергетски ефикасне опреме са највећим степеном субвенције од чак 60 процената“, навео је Мујовић.
Додаје да енергетска ефикасност подразумијева и рационалније коришћење тако важног ресурса какав је енергија.
„Јако је битно да производимо електричну енергију, али исто тако и да створимо одговарајући амбијент у коме ће се та енергија што рационалније и правилније трошити. А боља енергетска ефикасност објеката то омогућава“, навео је Мујовић.
Ефекти побољшане енргетске ефикасности стамбених објеката, заједно са осталим еколошким мјерама, а посебно са завршетком недавно започетог пројекта топлификације, биће конкретни, како каже, па Пљевља тада вјероватно више неће заузимати прво мјесто на листи градова који имају најлошији квалитет ваздуха у Црној Гори.