Прошла је 21 година од злочина у Гораждевцу на Косову и Метохији, када су на српску дјецу, која су се купала у Бистрици, непознати нападачи отворили рафалну паљбу. Убијена су двојица дечака – Иван Јововић и Пантелија Дакић, а четворо деце је рањено. Убице су и даље на слободи. Еулекс је пре више од десет година прекинуо истрагу због, како су навели, недостатка доказа.
Непознате особе су на данашњи дан пре 21 годину из калашњикова пуцале на српску децу која су се купала у реци Бистрици и убиле Ивана Јововића и Пантелију Дакића. Тешко су ранили Марка Богићевића, Драгану Србљак, Богдана Букумирића и Ђорђа Угреновића.
Иван Јововић имао је 19, а Пантелија Дакић 13 година.
За злочин нико није одговарао. Истрага је затворена пре 14 година.
Представници међународне заједнице обећали су тада да ће “преврнути сваки камен да пронађу починиоце”.
Убице, међутим, и даље слободно ходају.
Прекидом истраге, из тужилаштва Еулекса навели су да нису успели да идентификују извршиоце, да су све истражне радње исцрпљене и да није пронађен нови простор за истрагу.
Родитељи убијене и рањене деце из године у годину не крију разочарање што починиоци тог злочина још нису изведени пред лице правде, иако су, како тврде, познати.
Чекајући правду, Срби и даље живе у Гораждевцу, али су трауме саставни део њиховог живота.
Нерасветљен злочин у Гораждевцу један је у низу послератних над Србима на Косову и Метохији.
Нерасветљени су остали и убиство српских жетелаца у Старом Грацку, страдање 12 Срба у близини Подујева у аутобусу “Ниш експреса” и други.
Канцеларија за КиМ: Починиоци морају бити кажњени у име правде
,,Починиоци тог злочина, као и убице жетелаца у Старом Грацку, породице Столић у Обилићу и путника аутобуса “Ниш експреса” код Подујева морају бити кажњени у име правде, али и као доказ да време идеологија мржње и зла мора остати заувек за нама”, истиче Канцеларија за Косово и Метохију.
Указује се да, упркос трагичном губитку и свакодневним притисцима, Срби у Гораждевцу опстају на својој земљи, чувајући гробове своје настрадале деце и предака и траг српског постојања у Метохији.
,,Држава Србија ће наставити да им помаже свим расположивим средствима да опстану на својим огњиштима и да очувају српско име, које на косметској земљи, у континуитету постоји вековима, што нико избрисати не може”, поручује се у саопштењу Канцеларије.