Министарство финансија демантовало је наводе Синдиката просвјете да ће наставницима бити мање плате 20 до 30%, и да им се укидају додаци.
“У односу на наводе Синдиката просвјете да ће наставницима зараде бити мање 20 до 30%, те да им се укидају додаци – у циљу објективног информисања јавности и спречавања даљег ширења дезинформација обавјештавамо да доношење новог закона неће утицати на смањење зарада”, наводе из Министарства финансија.
Из ресора Новице Вуковића истичу да су нетачни наводи предсједника Синдиката просвјете о укидању додатака запосленим у просвјети, а самим тим и смањењу њихових зарада.
“Нема говора о смањењу зарада за 20 до 30%, односно о било каквом смањењу, јер је ова Влада подржала управо повећање зарада запослених у просвјети од јула ове године и у континуитету се залаже за побољшање стандарда и бољи социјални статус ове важне и бројне категорије запослених у јавном сектору”, наводе из Министарства финансија.
Намјера Министарства финансија је, ситичу, да се боље уреди област зарада у јавном сектору како би се елиминисале постојеће евидентиране неуједначености у овој области.
“Када су у питању додаци на зараду, циљ је да се рационализацијом бројних додатака на зараду (никако њиховим укидањем) унаприједи транспарентност система зарада, и то на начин да се трајни додатни коефицијенти и додаци уведу у основни коефицијент, чиме ће доћи до увећања основног коефицијента за висину додатка”, појашњавају из Министарства финансија.
Појашњења ради, представници Министарства финансија су, поручују, припремили полазне основе за рад Радне групе у форми радне верзије нацрта Закона о зарадама запослених у јавном сектору.
“Овим поводом у Министарству финансија 29. и 30. маја одржани су састанци са свим члановима радне групе на којима је презентован предвиђени концепт закона, у складу са препорукама Свјетске банке које су резултат детаљне анализе и сагледавања мањкавости постојеће регулативе”, наводе у реаговању.
На састанцима је, додају из ресора Вуковића, истакнута интенција Министарства финансија да се изврши рационализација бројних додатака на зараду што никако не значи њихово укидање.
“Наиме, децентрализовано преговарање о разним додацима за различите секторе довело је до виших нивоа зарада од оних који се огледају у основним коефицијентима и нарушавања вертикалне правичности у јавном сектору, као и нетранспарентности система зарада. Конкретно, када је у питању ресор просвјете, на састанку ком су присуствовали, како представници ресорног Министарства, тако и репрезентативног синдиката, представници предлагача закона предложили су да се изврши анализа могућности укључивања трајних додатака (за стечена звања, одјелјенско старјешинство, рад у двије или више установа, рад у комбинованим одјелјенјима и других додатака утврђених гранским колективним уговором) у коефицијенте односно увећања коефицијената за припадајуће трајне додатке”, поручују из Министарства финансија.
Такође је, појашњавају, предложено да додаци који не буду укључени у коефицијенте, остану препознати и утврђени кроз прописе којима се уређују зараде запослених у области просвјете.
“На самом састанку предсједник Синдиката просвјете није имао примједби на овај предлог, па је тиме и изненађујућа накнадна реакција у медијима, а нарочито што је базирана на нетачним наводима о укидању додатака. Истичемо да је у питању радна верзија текста Закона која је подложна измјенама и која ће се уобличити кроз рад радне групе”, наводе из Министарства финансија.
Стога је, поручују, преурањено информисање јавности о рјешењима која се разматрају и која нијесу коначна.
“Позивамо све чланове радне групе, а посебно представнике синдиката који се претходних дана овим поводом оглашавају у медијима, да се уздрже од медијских изјава које садрже нетачне наводе и интерпретације предложених законских рјешења, како не би дезинформисали и забрињавали јавност, а превасходно запослене чије интересе заступају. Овим путем још једном апелујемо на све чланове поменуте радне групе, да дају конструктиван допринос у изради текста Закона о зарадама запослених у јавном сектору, у циљу системског уређења ове области”, закључује се у саопштењу Министарства финансија.
извор: РТЦГ