У насељу Цијевна, у општини Зета, у непосредној близини ријеке Цијевне, у кругу асфалтне базе подгоричког предузећа “Путеви”, депонован је индустријски отпад за који се незванично тврди да је грит – опасан материјал препун токсичних супстанци, саопштио је предсједник Одбора директора Регионалног водовода Зоран Лакушић.
“Према тврдњама запослених, овај отпад није правилно одложен, што представља озбиљну пријетњу по животну средину и здравље локалног становништва. Грит, као нуспроизвод индустријских процеса, садржи тешке метале и друге опасне материје које могу контаминирати тло, подземне воде и ријеке. Таква контаминација може имати далекосежне посљедице, не само по екосистем, већ и по изворе питке воде од виталног значаја за људе”, истакао је он.
Додатно забрињавајуће је, како каже, то што се отпад опасни или неопасни налази у близини ријеке Цијевне, чиме се значајно повећава ризик од контаминације водотока.
“Посебно је угрожено извориште Боље сестре, које је кључни извор питке воде за велики дио становништва Црне Горе. Уколико би дошло до загађења ових водотока, посљедице би биле катастрофалне. Дошло би до озбиљног угрожавања основних услова за живот, укључујући здравље људи”, наводи Лакушић.
Посебно забрињавајуће су информације које, како наводе, долазе од еколошких активиста, који су указали на основу постојања индиција да је једно приватно предузеће, такође одлагало сличан опасни отпад у близини ријеке Мораче, у Другој санитарној зони заштите.
“Ова зона је законски заштићена управо због своје важности за очување чистоће водних ресурса, а сваки покушај нелегалног одлагања отпада у овим зонама представља грубо кршење закона и директну пријетњу екосистему. Још алармантније је то што се отпад наводно одлагао у рупе које су остале након нелегалне експлоатације шљунка и пијеска, чиме се еколошки злочин чини двоструко озбиљнијим”, истакао је он.
Овакви поступци, како оцјењује, не само да показују крајњу неодговорност предузећа која учествују у оваквој пракси, већ и недостатак адекватног надзора и одлучне реакције од стране надлежних институција.
“У ситуацији када је здравље грађана директно угрожено, држава мора хитно реаговати како би санирала угрожена подручја и осигурала да се овакви инциденти више не понављају. Ово питање не смије остати непримијећено, нити смије бити потиснуто у други план. Заштита наших природних ресурса, посебно воде, мора бити приоритет. Без одлучних и правовремених мјера, ризикујемо трајно оштећење екосистема и угрожавање основних животних услова за будуће генерације”, наводи се у саопштењу.
Каже да морамо препознати ову ситуацију као тест за наше институције и друштво у цјелини. Ријеке Цијевна и Морача, као и извориште Боље сестре, не смију постати жртве небриге и неодговорности.
“Њихова заштита је питање не само еколошког опстанка, већ и јавне безбједности и квалитета живота будућих генерација. Стога, реакција је неопходна како би се спријечило даље погоршање ситуације и обезбиједило дугорочно очување ових драгоцјених природних ресурса”, закључено је у саопштењу.
извор: РТЦГ