Предсједница Скупштине Главног града Јелена Боровинић- Бојовић, на позив струковне коморе, отворила је данас Осме дане електроинжењера Црне Горе и поздравила их у име Скупштине Главног града.
Боровинић Бојовић је истакла је да електро инжењери својим иновацијама обликују свакодневицу.
,,У савременом свијету којим доминирају техника и технологија ова професија је круцијално важна у обликовању наше свакодневице. Увјерена сам да је квалитет рада електроинжењера и електроинжењерки Црне Горе, као и региона, на највишем нивоу и да могу да се мјере са колегама из најразвијенијих свјетских центара. Треба имати на уму да је управо наш регион на пољу елетротехнике дао такве умове као што су Никола Тесла и Михаило Пупин. Сугерисала сам да сарадња Главног града са струковним удружењем електроинжењера буде интензивнија у циљу заједничког превладавања изазова у реализацији бројних пројеката од значаја за грађане. Искористила сам прилику и да пожелим добродошлицу бројним гостима скупа из региона и да их позовем да опет посјете нашу Подгорицу”- стоји у објави Јелене Боровинић-Бојовић.
Електро инжењери својим иновацијама обликују свијет, а садашње и будуће генерације електро инжењера биће окосница убрзаног развоја и трансформације енергетског система заснованог на одрживим рјешењима, порука је са стручног скупа Осми дани електро инжењера Инжењерске коморе Црне Горе (ИКЦГ).
Предсједник Одбора директора Елекропривреде Црне Горе Милутин Ђукановић отварајући скуп, казао је да је електроенергетика историјска шанса за Црну Гору.
,,Електропривреда Црне Горе је своје планирање раздвојила на два дијела, на дугорочно планирање- хидроелектране, гасне и систем одмах и сад. Прво што треба да реализујемо је- производи гђе трошиш. Друга пословна филозофија Електропривреде, која може да се примјени одмах и сад је да користимо хидроенергетску инфраструктуру за прикључење соларних електрана. И трећи систем је да све то прати развој батеријских система. Много је посла за Црну Гору у наредним годинама и позивам колеге и колегинице да се укључе у енергетску револуцију у Црној Гори”, рекао је Ђукановић.
Предсједник Скупштине ИКЦГ Срђан Лаковић нагласио је да је утицај електро инжењера велики, а биће још много већи, јер ће енергија и телекомуникација бити основ развоја цијелог свијета.
Предсједник Струковне комора електро инжењера ИКЦГ Рајко Радусиновић казао је да је и ове године издат зборник у којем су објављени радови 17 аутора, а којима су обухваћене различите теме и проблеми.
Генерални директор Директората за енергетску ефикасност у Министарству енергетике Божидар Павловић навео је да се на посљедњем позиву за нови циклус обуке за енергетске прегледе зграда и сертификовање зграда, које организује Универзитет, пријавило близу 80 инжењера, што је вишеструко више у односу на обуке организоване у претходном периоду.
Чланица управног одбора Инжењерске коморе Србије Гордана Таталовић сматра да су за рјешевање савремених изазова кључни размјена знања, искустава и идеја између колега из региона.
Предсједник Одбора директора Црогорског електропреносног система, Александар Мијушковић, казао је да је скуп прилика за размјену знања и идеја које нас воде ка модернијем, одрживијем и енергетски ефикаснијем друштву.
Предсједник одјељења Електроинжењера из Сјеверне Македоније Владе Грозденовски пожелио је успјешан рад на осимим данима електро инжењера и поручио да очекује да буде на истом скупу и наредне године.
Покровитељи догађаја су Министарство енергетике, Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Електротехнички факултет, Главни град. Генерални спонзори су Електропривреда Црне Горе и Црногорски електропреносни систе. Сребрени спонзори су; Чиком, Сцхнеидер Елецтриц, Егал, Вертив, БС- Пројект 2009 и Зарја електроника. Бронзани спонзори су Легранд, ЕТИ, Зетаградња, Телемонт.