Савјетник потпредсједника Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Владан Раичевић саопштио је да је у завршној фази припрема уништења заплијењених дуванских производа и поручио да ће цигарете у Бару бити уништене на еколошки одржив начин.
„Цијенећи право јавности да зна, а посебно имајући у виду несувисле коментаре дежурних политиканата, у име кабинета потпредсједника Владе Мома Копривице и у своје име, као неко ко је био укључен у процес желим подијелити са јавношћу неколико релевантних аспеката у вези са пописом одузетог дувана. У сусрет трајном рјешењу безбједносног проблема са којим се суочавала Слободна царинска зона Луке Бар, на предлог потпредсједника Владе Копривице, формирано је Координационо тијело за попис одузете робе, конкретно дувана, чији је несметани промет деценијама уназад стварао несагледиве штете по буџет Црне Горе, те лошу репутацију у међународним круговима“, истакао је Раичевић.
Формирана је, како каже, и од стране надлежног министарства економије и Радна група задужена за реформу Закона о слободним зонама, чији сам члан у име Кабинета, а чији ће резултати бити мјерљиви, а они ће се огледати у модернизованом, а самим тим и безбједносно заокруженом систему, у којем ће се обављати приврене ђелатности у корист државе и елиминисати сваки ризик од корупције која је увијек била претпоставка за кријумчарење.
„Поменуто Координационо тијело је уз континуирано учешће ХМРЦ-а и других међунароних партнера успјешно завршило прву фазу поступка. Све заплијењене цигарете су кредибилно пописане по најефикаснијој метотологији до последње паклице, по методологији која је припремана са британском Управом прихода и царина (ХМРЦ). У свакој фази, од рада Координационог тијела до бројања од стране извршних тимова, укључени су наши међународни партнери, прије свега ХМРЦ, којима дугујемо неизмјерну захвалност. Због безбједносне културе која ће се у наредном периоду морати поштовати, закључак Координационог тијела је био да се информације о предузетим активностима и због природе посла не експлоатишу, до одређене временске тачке, када ће јавност бити обавијештена о свим детаљима и изведени јасни закључцина бази чињеница, који можда некоме и неће одговарати“, навео је Раичевић.
У таквом амбијенту је, додаје, прва фаза успјешно приведена крају, тј. попис је због добре припреме спроведен за свега 14 радних дана, и прије пројектованог рока, и то је, каже Раичевић, дало смјернице за све безбједносне изазове са којима држава може да се суочи.
„Максима заједничког дјеловања наших и међународних безбједносних служби је: посвећен и одговоран рад, а не празна прича. Све укључене институције, а ту прије свега мислим на Министарство финансија, Управу царина, МУП-Управу полиције и АНБ, су дали снажан допринос, примјеном високих професионалних стандарда. Такође су и сад на снази мјере обезбјеђења локације, које се квалитетно координирају, на темељу закључака Координационог тијела“, додао је он.
Можемо, каже, констатовати да је у завршној фази припрема уништења заплијењених дуванских производа коју, каже Раичевић, такође, спроводе заједно са поменутим партнерима, као и Европском унијом која им пружа значајну помоћ у превазилажењу наслијеђених проблема.
„Такође, напомињемо, да се уништење дуванских производа планира спровести на еколошки одржив начин, употребом најсавременијих машина и технолошких поступака, што ће бити за примјер и на међународном плану, те да ће и та фаза бити до краја снимана и учињена вјеродостојном. Црногорска и међународна јавност ће бити детаљно обавијештена о завршним активностима овог посла, који ће, сигурни смо, бити прошлост за државу која успјешно спроводи обавезе које проистичу из агенде о приступању Европској унији.
Никада и ниједна Влада Црне Горе није озбиљније и темељније приступила овом проблему и без иједне калкулације, нити је укључила партнерске службе у сваки сегмент поступка, као ова Влада и стога ћемо изазовну борбу против кријумчарења и са њим повезане корупције, довести до краја, учинивши систем имуним у односу на корупцију“, закључио је он.