Пише: Перица Ђаковић
Да су нам још присутни тамни политички облаци над Гором Црном и да ћемо још чекати да се они почну разгртати потврдио је предсједник Владе у свом посљедњем обраћању јавности одговарајући на оптужбе предсједника државе упућене на његову адресу. “Влада може и без подршке предсједника, који нам је вршио опструкцију тако да смо поједине законе усвајали из другог круга. Нисмо ми скренули ни са каквог Титовог или ти Јакововог пута, нисмо ми никакви пионири, ми смо на европском путу који је Влада трасирала заједно са парламентарном већином” – поручио је између осталог премијер.
Нисмо дуго требали да чекамо да би сазнали шта се иза брда ваља у најављеном позиву предсједника Црне Горе премијеру за састанак након његовог повратка из Брисела крајем идуће седмице а везано наводно за угрожавање европског пута. „Нисмо се ми ни свађали па не видим разлог да би се требали мирити ради европског пута Црне Горе, за коју предсједник Црне Горе нема никакву ингеренцију нити има везе са европским интеграцијама. То је искључиво у надлежности Владе и Скупштине“ – био је децидиран Милојко узвраћајући на критике свог бившег партијског друга-„као што сам рекао ми имамо рјешење ако треба два пута ћемо усвајати законе умјесто једном, то успорава процесе и енергију и због тога та опструкција треба да престане“.
На одређене сумње да се иза Јаковог позива на састанак и критике да је ПЕС остао без предсједника државе и градоначелника главног града имао намјеру да утиче на коначну одлуку око завршетка избора у Подгорици и формирања власти Спајић је и на то имао одговор упућујући практично на локални формат, односно општински одбор ПЕС-а који и учествује у преговорима.
Очигледно је да ће грађани Црне Горе још морати да сачекају политичко разведравање изнад Горе Црне, али за разлику од њих запослени у Институту Игало могу се надати да црни облаци над њиховом кућом се увелико размичу. Премијер их је разведрио изјавом да нема продаје Института и да ова влада на чијем је он челу то неће урадити и саопштио да је пројектни тим Универзитета Црне Горе завршио план реконструкције ове установе који подразумијева улагање од нешто више од 100 милиона, од чега држава, као већински власник, 60 а мањински акционари 40 процената. Спајић је тим поводом позвао мањинске акционаре да прихвате програм и сарадњу са Владом или ако немају средстава за улагање да продају држави своје акције, како би се избјегао евентуални стечај. Такође, Спајић је позвао и надлежне институције да провјере како је дуг Института у претходном периоду нарастао од милиона на преко 20 милиона еура. Можда, када је Институт у питању, да подсјетим оне који нису знали да је Институт градила херцегновска удружена привреда домаћим и међународним кредитима, а да је држава постала власник у оном транзиционом периоду 90-тих година. Но, то је сада мање битно за запослене у овој кући који су заиста прошли тежак период радећи мјесецима без примања својих зарада.
Ето у овом јесењем сивилу и нешто што наговјештава трачак добре наде, али ипак остаје генерално питање грађана Црне Горе након бројних изборних циклуса и пат карата, да ли ће доћи да политичког разведравања над Гором Црном. А ту је питање да ли ће доћи до најављеног састанка предсједника и премијера, или су се након њихових потоњих изјава поново нашли на дистанци, а што може да доведе да у једној држави имамо два нивоа власти, тачније на државном нивоу једну политичку власт, а у главном граду који чини практично половину Црне Горе, другу политичку власт! Иако смо навикли да је у Црној Гори практично све пођељено на два, ово ипак не би било баш препоручиво.
Перица Ђаковић