Извјестилац Европског парламента за Црну Гору Марјан Шарец сматра да је сваки документ који има за циљ окупљање политике око заједничког циља добродошао.
„Барометар 26“, иницијатива коју је почетком децембра прошле године усвојила Влада Црне Горе, а која подразумијева преузимање заједничке обавезе за завршетак преговора са ЕУ до краја 2026. године, наишла је на подршку већег дијела власти и, очекивано, критику опозиције. Извјестилац Европског парламента за Црну Гору Марјан Шарец сматра да је сваки документ који има за циљ окупљање политике око заједничког циља добродошао.
– Показало се у прошлости, и то не само у Црној Гори, него и у другим земљама, да ако политика има заједнички циљ, без непотребног задржавања на постојећим несугласицама око појединих унутрашњополитичких питања, има и конкретне задатке. Друго је питање искрених намјера свих актера. Ако тих намјера има, онда су такве иницијативе успјешне – казао је Шарец за „Еуроказ“, часопис Министарства европских послова о европској интеграцији Црне Горе.
Упитан колико је у овом тренутку важно да се сви политчки актери у Црној Гори уједине како би држава испунила циљ, чланство у ЕУ, он је одговорио да је то од велике важности.
– Црна Гора није први пут у оваквој ситуацији. Било је потребно политичке мудрости и снаге, па и висок степен јединства, да би се остварила независност. Други важан пројекат био је улазак у НАТО, гђе се Црна Гора показала као поуздан партнер с којим се може рачунати. И тако смо дошли до трећег историјског момента, који се дешава баш овђе и сада. Да бисте остварили такав велики пројект, треба имати снаге, воље и јединства (наравно не 100 одсто, али довољно за постизање резултата). Све то говорим из искуства Словеније као државе, па и из сопствених политичких искустава – рекао је Шарец.
Истиче да је у политици најбитније знати за потребе одређеног времена и шта радити, да би искористили прозор могућности која се пружа.
– Кад се прозор затвори, касно је. Неке земље су биле на добром путу према ЕУ прије неколико година, али су се стицајем околности и погрешне политике нашле у незавидним околностима. Данас је такво вријеме, које захтијева фокус на затварање поглавља, при томе не мислим само на квантитет, него и на квалитет. А сва питања, која буде јаке емоције у друштву и дијеле треба оставити за неко друго вријеме. Тако барем ја мислим и препоручујем, али ја нисам један од руководећих људи у Црној гори и немам тај утицај на политику. За крај бих само још напоменуо да су грађани Црне Горе, њих чак 80 одсто, склони придруживању ЕУ и то није капитал који се баца тек тако. Не заборавимо, све што радимо, радимо за бољи живот грађана Црне горе и будућих покољења – навео је Шарец.
„Барометар 26“ подразумијева да се осјетљива, друштвенополаризујућа питања која би могла представљати дигресије и политичке слијепе улице, односно питања која би одвукла фокус са процеса приступања ЕУ, неће актуелизовати у парламентарном дискурсу без широког друштвеног консензуса који се може артикулисати кроз механизам разрјешења.