
Породице страдалих у Мурину незадовољне су што злочин 1999. године у овој варошици није обухваћен у поновном формирању предмета поводом ратних злочина у Морињу, Буковици, Калуђерском лазу и због депортације избјеглица из Херцег Новог.
Акција за људска права поздравља јучерашњу најаву Специјалног државног тужилаштва да поново отвори истраге о ратним злочинима који су се 90-их година догодили на територији Црне Горе.
Информација да ће Специјално државно тужилаштво поново отворити истраге о ратним злочинима обрадовала је и Бојана Коматину чији дјед је страдао у Мурину прије 26 година. Разочарао се, међутим, када се Мурино није нашло на списку за поновну истрагу.
,,Убијено је троје дјеце и троје одраслих, десет рањених, да је разрушена цијела варош и ако упоредимо злочин у Калуђерском лазу и злочин на Мурину та два догађаја су се десила у истом ратном сукобу, Калуђерски лаз се гледа као злочин а Мурино не. Тражимо одговор ко је евентуално од тадашњег републичког руководства прећутао информацију да ће Мурино да буде бомбардовано”, казао је Бојан Коматина.
Док Коматина поручује да је ријеч о дискиминаторском односу према Мурину, због чега је и поднио кривичну пријаву тужилаштву, из Акције за људска права појашњавају да постоји разлика у предметима.
,,Калуђерски лаз, депортација избјеглица, Буковица и логор Морињ су предмети који су већ правоснажно окончани али су процесуирани с грешкама и у супротноси с међународним хуманитарним правом. Што се тиче Мурина, у Црној Гори никада није вођен кривични поступак за страдање шест цивила током НАТО бомбардовања и то је разлог због чега није могуће преиспитати поступање у том предмету”, наводи Маловић.
То, поручују из Акције за људска права, никако не значи да злочин у Мурину не заслужује да се до краја истражи. Да ће тако и бити надају се и породице страдалих. Истичу да је превише отворених питања на која одговоре чекају већ 26 година.
Извор: РТЦГ