Колико је тешко народу, толико је тешко и светињама на Косову и Метохији, јер су људи ти који чине светиње живима, поручио је министар културе Никола Селаковић на РТС-у, истичући да је приоритет њихово очување као културног добра.
Каже да је, упркос тешким временима, највећа спона Срба и Србије са Косовом и Метохијом управо оно што је живо – људи и светиње, међу којима је посебно истакао четири бисера српске културе: Пећку патријаршију, Грачаницу, Богородицу Љевишку и Високе Дечане.
,,Колико је тешко народу, толико је тешко и светињама, јер су људи ти који чине светиње живима”, поручио је Селаковић.
Када је ријеч о бризи државе за ове објекте, нагласио је да је приоритет њихово очување као културног добра и обезбеђивање адекватне безбедности.
,,Наш задатак је да истину о нашем културном и историјском наслеђу на Косову и Метохији причамо широм света”, додао је министар.
Министар је истакао да је буџет за културу ове године повећан за 14 одсто, што показује важност коју држава, Влада и председник придају култури у будућности.
Као примере улагања, навео је изградњу нових музеја, галерија, концертних дворана, архива и библиотека, које су најзаступљеније установе културе у Србији.
,,Експо 2027. биће одлична прилика да свету покажемо своју културу”, рекао је Селаковић.
Министар је нагласио и да је приоритет Министарства културе враћање српског културног блага које је расуто широм света.
Уверен је да ће Србија до 2025. године успети да поврати значајан део свог културног наслеђа.
Од 1. јануара, државни органи, установе и привредни субјекти са већинским државним капиталом обавезни су да приликом набавке нове рачунарске опреме набављају двоазбучне тастатуре.
Министар је ову иницијативу оценио као важан корак у заустављању пада употребе ћирилице.
Извор: РТС