Одлука Владе Црне Горе да повећа износ студентских стипендија одлука је која свакако иде у корист студентима што је свакако похвално, но гледајући Правилник о критеријумима, начину, условима И висини накнаде за оствривање права на студентски кредит И стипендију Министарства просвете, науке И иновација о уможе се виђети да се студентске стипендије одобравају, како се наводи у члану 19 поменутог Правилника: Право на стипендију се може остварити једном за одређену годину студија И ниво образовања”, саопштио је функционер Нове српске демократије (НСД) Милош Спаић.
„Са обзиром да се може десити да неки студент одлучи да након завршетка првог упише И други факултет или студијски програм, ово значи да у том случају не би могао остварити право на стипентију. Једна од функција коју има Министарство просвјете, науке и иновација јесте и промовисање и подстицање развоја образовања. У складу са тим, ако би се неко одлучио да се додатно образује, односно стекне нова знања, јер човек учи док је жив, то би свакако било нешто што јесте вриједно подршке, јер одразовање је оно благо човека које му нико не може одузети, а један од стубова јаке државе јесте што квалитетније И шире образовање. На крилима наведеног, желим овим путем да апелујем на Министарство просвјете, науке И иновација И Владу Црне Горе да измијене правилник о критеријумима, начину, условима И висини накнаде за оствривање права на студентски кредит И стипендију у дијелу који се односи на ниво студија, односно да се из члана 19 правилника избрише дио, једном за ниво студија“, наводи Спаић.
Додаје да би се на тај начин омогућило да студенти који би жељели наставити образовање у смислу додатног факултета или смјера такође могу остварити право на стипендију уз испуњавање осталих услова прописаних правилником.
„На тај начин додатно би се промовисало И подстицало образовање И квалитет знања. Нова српска демократија води рачуна о добробити свих грађана Црне Горе, а поготово о младима у овом случају студентима, јер на њима ће сутра бити да воде ову државу И да стварају њене нове вриједности. Да би имали што боље стручњаке, обавеза нам је промовисати И подстицати образовање И стицање знања а на начин што би омогућили шира права из наведеног Правилника, како сам истакао, дали би могућност И мотивацију студентима да можда пожеле да заврше додатни факултет И стекну додатна знања што би свакако наше друштво учинило бољим а држави дало имиџ државе која улаже И подстиче образовање што И јесте њена обавеза“, закључио је Спаић.