У Бриселу се одржава самит лидера Европске уније и Западног Балкана, на којем ће учествовати председник Србије Александар Вучић. Самитом ће први пут председавати председник Европског савета Антонио Коста, а на састанку ће, између осталих, учествовати и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Осим на самиту Европска унија – Западни Балкан, председник Александар Вучић ће учествовати и на Самиту Европска народна партија – Западни Балкан.
Из Европског савета су најављујући самит, истакли да је то прилика за наставак новог замаха за стратешко партнерство између ЕУ и региона, као и за размену мишљања о томе како продубити то партнерство и напредовати заједно ка будућности у ЕУ.
Током самита главне теме биће јачање интеграције ЕУ и Западног Балкана кроз План раста, продубљивање политичког ангажмана ЕУ са Западним Балканом у више области, међу којима спољној и безбедносној политици, изградња економске основе за будућност и ублажавање последица руског рата против Украјине, као и сарадња у управљању миграцијама, борби против корупције и организованог криминала.
Након радне седнице око 19.30 часова планирано је да Антонио Коста и Фон дер Лајен одрже конференцију за новинаре, након које ће бити одржана радна вечера, током које би лидери требало да разговарају о геополитичком контексту и изазовима који утичу на оба региона.
На крају самита, требало би да буде објављена заједничка декларација, а у нацрту тог документа потврђује се пуна и недвосмислена посвећеност перспективи чланства Западног Балкана у ЕУ и поручује да је будућност региона у Унији.
Дуга расправа о отварању Кластера 3 у преговорима Европске уније (ЕУ) са Србијом, а која је вођена претходних недеља, коначно је добила епилог. Отварање је одложено за другу прилику, а савјет министара земаља чланица ЕУ одлучио је да Србији упути писмо Србији о отварању кластера у коме се тражи да Србија достави своју преговарачку позицију за поглавља која требају да буду отворена. У закључцима који су усвојени у Бриселу нема прецизираних рокова, а неке најаве кажу да би то могло да се деси већ у јануару или фебруару.
У Мисију у Бриселу, потврђено нам је да је стигло писмо у којем се од Србије тражи да достави преговарачку позицију за поглавља која треба да буду отворена у оквиру Кластера 3. И већ је, кажу у Мисији послата председавајућем Европској унији за поглавље 16 и 19.
,,Ја мислим да је ово први и важан корак и добра вест, нисам сигуран да ли ће и колико наше руководство пре свега председник Вучић показати задовољство овим одлукама, али ја бих рекао да је ово важан прекокрет за Србију и у суштинском и у симболличком смислу. Дакле, ниједна држава чланица се није успротивила, што значи после три године и промену расположења према Србији”, сматра шеф мисије Србије при ЕУ Данијел Апостоловић.
На путу Србије ка Бриселу истиче важност позитивних оцјена Европске комисије и бољу усклађеност са спољном политиком Уније.
У Кластеру 3 је осам поглавља а Србија је већ отворила пет. Последњи пут у преговорима са Унијом Србија је отворила ново поглавље у децембру 2021.