Најављено повећање зарада није толико велико да би довело до инфлаторног удара. Програм Европа сад 1 се поклопио са ратом у Украјини. Тренутно имамо глобалну рецесију у настајању са високим каматним стопама, изјавио је економски аналитичар Новак Свркота гостујући у емисији „Инфо плус“ Адриа телевизије.
„Нисам осјетио акције везано за лимитирање цијена. Уштеде су биле безначајне. Та политика је само прикупљање политичких поена. То је лијепљење фластера, а не рјешавање стварних узрока. Не може у једној изјави премијер да каже „борићу се против инфлације“, а у другој „инфлација је глобални феномен“. Борба против инфлације мора кренути структуралним реформама и повећањем конкурентности. Шта је са доласком Лидла у Црну Гору? То би спустило инфлацију што се тиче прехрамбених производа. Са друге стране, имамо државни апарат који је огроман, незграпан и неефикасан. Финансирање тако великог државног апарата директно утиче на инфлацију“, истиче наш саговорник.
Што се тиче туристичке сезоне, Свркота наглашава да се лоше води статистика у дијелу броја посјетилаца.
„Све Русе и Украјинце, који су били ту цијеле године, смо водили као туристе. Сад кад они одлазе то ће негативно утицати и у дијелу статистике и у дијелу туристичке потрошње. Имамо примјер Албаније, која има невјероватне стопе туристичког раста захваљујући валоризацији аеродрома у Тирани. Не можемо говорити о доброј сезони без добре авиоповезаности и улагања у путну инфраструктуру“, каже Свркота.
Према његовим ријечима, јапански јен је имао негативне каматне стопе задњих шест година.
„Усљед раста каматних стопа у Јапану настала је паника. Сервисирање кредита постаје скупље и неке компаније ће да пропадну. Ова Влада је имала у фискалној стратегији и другим докунентима континуирани раст економије, без сценарија рецесије, што ме забрињава“, подвукао је Свкота.
Извор: Адриа