Радна група за проширење ЕУ разматраће Извјештај о пројцени привремених мјерила (ИБАР) на сјутрашњој сједници. На дневном реду је и Заједничка позиција ЕУ за поглавља 23 и 24.
Европска комисија (ЕК) је у својој процјени констатовала да је Црна Гора испунила привремене стандарде, достигла добар резултат на нивоу усклађености и напредује у примјени правних тековина Европске уније и европских стандарда у поглављима 23 и 24.
Извјештај о процјени привремених мјерила (ИБАР) Европска комисија је предала државама чланицама ЕУ које коначно одлучују о наставку процеса приступних преговор између земље кандидата и Европске уније.
У случају да ЕУ дефинитивно подржи ИБАР и одреди заједничку позицију, иде се ка завршници преговора за поглавља 23 и 24, и у финалну фазу приступних преговора са ЕУ генерално.
У нацрту заједничке позиције за поглавље 23 Комисија констатује да су даљи напори потребни на свим нивоима, укључујуц́и обезбјеђивање да ц́е неопходни административни и извршни капацитети бити успостављени прије приступања, и да се успостави солидна евиденција спровођења реформи са досљедним, конкретним и иреверзбилним резултатима.
“Питања од посебног значаја остају независност, одговорност и дјелотворност правосуђа, даљи конкретни резултати у ефикасном спречавању и борби против корупције, укључујуц́и корупцију на високом нивоу, и потпуно поштовање и спровођење основних права и слобода”, наводи се у документу, јавила је раније ТВЦГ.
У тексту се наводи да ће Црна Гора привремено затворити ово поглавље када испуни мјерила која се између осталог, односе на спровођење свеобухватне реформе правосуђа у складу са правним тековинама ЕУ и европским стандардима о непристрасности, независности, одговорности, ефикасности, професионализму и квалитету.
Конкретно, Црна Гора треба да осигура у закону и пракси одрживу независност, одговорност, професионализам, и интегритет правосудног система на свим нивоима, укључујуц́и слободу и отпорност на правосудног система на покушаје непримјереног унутрашњег и вањског утицаја, у складу са европским стандардима и препорукама Венецијанске комисије.
Очекује се и да Црна Гора осигура капацитет, независност, одговорност и ефективност самоуправе органа правосуђа, укључујуц́и у погледу састава и процеса одлучивања о Судском савјету, у складу са европским стандардима, као и ефикасан правосудни систем, “са судијама и тужиоцима који доносе квалитетне одлуке и оптужнице у разумном временском периоду“.
Црна Гора, такође, треба да успостави снажне и ефикасне системе за спрјечавање и сузбијање корупције, укључујуц́и корупцију на високом нивоу. а то мјреило ће бити испуњено када, између осталог, успостави адекватне оперативне капацитете специјализованих органа за борбу против корупције и редовних правосудних институција за борбу против корупције, укључујуц́и и корупцију на високом нивоу.
“Питања обухвац́ена поглављем 23 су међу фундаменталним реформама од суштинског значаја за успјех на путу ка ЕУ. Консолидација напора у вези са привременим мјерилима мора се наставити како би се осигурало да реформе постану укоријењене”, наводи се у документу.
ЕУ напомиње да ц́е бити од суштинске важности да Црна Гора успостави солидне и увјерљиве резултате примјене у цјелости, показујући да реформе дају конкретне резултате, са опипљивим и неповратним утицајима на ове секторе.