Бугари су изашли у недјелју, 9. маја, на шесте парламентарне изборе у три године, али аналитичари кажу да је мало вјероватно да ће избори произвести стабилну владу која може окончати дугу политичку нестабилност и деблокирати економске реформе.
Бугарска, најсиромашнија чланица Европске уније и једна од њених најкорумпиранијих држава, бори се с честим промјенама власти од масовних антикорупцијских протеста 2020. Од тада је одржано пет избора, који су произвели климаве коалиције које су се брзо распале.
Посљедња истраживања јавног мњења показују да ни овог пута ниједна странка неће освојити већину.
Бирачка мјеста отворена су у 7 сати ујутро по локалном времену, а затварају се у 20 сати. Излазне анкете очекују се одмах након затварања биралишта. Први дјелимични резултати очекују се око поноћи.
Бугарској је потребна стабилна влада која добро функционише како би убрзала добијање средстава ЕУ и охрабрила је да се придружи еурозони и потпуно учествује у европском отвореном шенгенском простору.
Планови за придруживање еурозони већ су два пута одлагани због инфлације а нови датум приступа је 25. јануар 2025. Неуспјех у формирању стабилне владе повећао би ризик од даљњих одлагања.
Бугарска је до сада добила само 1,4 милијарде еура од 5,7 милијарди еура доступних у грантовима из Инструмента ЕУ за опоравак и отпорност.
Недјелјно гласање потакнуто је распадом владајуће коалиције у марту, коју су чиниле странка десног центра ГЕРБ и реформистичка странка Настављамо мијењати (ПП).
Према најновијој анкети Галупа, коју је у два дана пред изборе објавила новинска агенција БТА, ГЕРБ је у водству са 25,9 одсто гласова, а слиједе га три странке у тијесној трци за друго мјесто.
Према истраживању, ПП добија 15,7 одсто гласова. Ултранационалистичка проруска странка Препород 15,5 посто, а Покрет за права и слободе, који представља углавном велику турску мањину, 15,3 посто.
Бугари такође бирају своје представнике за Европски парламент, али би замор од избора могао бити проблем. У анкети Галлупа, само 40 посто испитаника је рекло да планира гласати.
извор: РСЕ