Влада Црне Горе је ове седмице објавила најновији извјештај „СОЦТА 2024“ – процјена опасности од тешког и организованог криминала, у ком се, између осталог, наводи да у Црној Гори тренутно дјелује 11 организованих криминалних група чија је примарна дјелатност шверц кокаина на међународном нивоу.
Указано је и на бројне друге изазове с којима се наша земља суочава, попут корупције, шверца оружја, трговине људима и слично…
Предсједник Интернационалне полицијске организације Црне Горе (ИПО Монтенегро) и експерт из области безбједности Иван Пекић указао је у изјави за „Дан“ на значај документа „СОЦТА 2024“, али и на његове одређене мањкавости.
– Документ СОЦТА 2024 за Црну Гору представља кључни алат за процјену пријетњи од тешког и организованог криминала у држави. СОЦТА се обично ослања на детаљне податке прикупљене од полиције, правосудних органа и међународних партнера, што доприноси свеобухватности процјене. Ако подаци нису ажурирани, или се не ослањају на независне изворе, документ може бити подложан пристрасности. Потребна је већа транспарентност о изворима података како би се осигурала вјеродостојност закључака – рекао је Пекић.
Истакао је да поменути документ обично пружа добар преглед кључних криминалних активности, као што су трговина наркотицима, кријумчарење акцизне робе – дувана и дуванских производа, корупција, с посебним фокусом на корупцију на високом нивоу, кријумчарење људи и трговина људима, сајбер-криминал, кријумчарење оружја, прање новца и на оно што је новина, а то је еколошки криминал.
– Документ „СОЦТА 2024“ за Црну Гору могао би недовољно нагласити регионалну и међународну димензију организованог криминала, посебно у контексту тзв. Балканске руте. Ако се не анализирају шире криминалне мреже, процјена остаје непотпуна. Примјена стандардизованих метода (Еуропол модел, анализа ризика) омогућава упоредивост са процјенама у другим земљама. Потребно је осигурати прилагођеност методологије локалном контексту Црне Горе, укључујући специфичне социјално-економске и политичке факторе који подстичу криминал. „СОЦТА“ наглашава значај институционалне сарадње између агенција за спровођење закона и међународних организација, попут Интерпола и Еуропола. Изостанак конкретних препорука за јачање капацитета домаћих институција може ослабити практичну примјену документа – навео је Пекић, настављајући:
– Документ „СОЦТА 2024“ за Црну Гору представља значајан корак ка разумијевању и сузбијању пријетњи од тешког и организованог криминала. Ипак, његова учинковитост зависи од квалитета података, контекстуализације у специфичне прилике Црне Горе и способности власти да имплементирају препоручене мјере – казао је Пекић.
Пекић је додао и да би „СОЦТА 2024“ требало детаљније да анализира препреке попут корупције унутар система.
– Документ често укључује препоруке за унапређење стратегија и политика за борбу против криминала. Препоруке су понекад превише опште или тешко примјењиве у пракси због недостатка ресурса. Фокус на реалистичне и конкретне акције био би користан. „СОЦТА“ може послужити као основа за доношење стратешких одлука и формулисање националних стратегија против организованог криминала. Ризик је да се документ посматра као формалност, без адекватне имплементације. Постоји потреба за већим политичким консензусом како би се препоруке „СОЦТА“ спровеле у ђело – сматра Пекић.
У документу који је Влада објавила на свом сајту, између осталог, наводи се да једну од кључних пријетњи по стање безбједности на подручју Европе представља повећана доступност нелегалног ватреног оружја, а ескалација ратних сукоба на глобалном нивоу може утицати на промјену кријумчарских рута и нелегалних токова ватреног оружја у Европи, која може бити манифестована повећањем ризика од експанзије доступности ватреног оружја, повећањем броја кривичних ђела повезаних са злоупотребом ватреног оружја, али и његовом употребом приликом извршења терористичких напада.
– Територија Црне Горе једним дијелом и даље служи као транзитна територија за кријумчарење оружја из држава региона ка државама западне Европе. Током претходног периода, у Црној Гори нијесу биле препознате ОКГ које своју доминантну криминалну активност усмјеравају на кријумчарење оружја. Посљедњи подаци указују на појаву одређених криминалних група са подручја Црне Горе које могу бити укључене у кријумчарење ватреног оружја из Црне Горе ка државама Европске уније, али је и даље доминантно кријумчарење које се односи на индивидуалне случајеве и наоружавање за личне потребе – наводи се у документу „СОЦТА 2024“, преноси „Дан“.
Извор: Дан