ЈУ „Захумље“ и НВО „Пандурица“ организовали су програм поводом 130 година од изградње Царевог моста, у коме су учествововали књижевни критичар Желидраг Никчевић, метеоролог Ранко Рајковић, свештеник Велимир Јововић и књижевник и члан НВО „Пандурица“, Јанко Јелић.
Књижевни критичар Желидраг Никчевић осврнуо се на посебност Царевог моста као монументалног здања, које је неправедно запостављено, као што је неоправдано заборављено доброчинство његовог ктитора. Наиме, Царев мост и Саборна црква св. Василија Острошког у Никшићу саграђени су добротом, милосрђем и средствима царске Русије, подсјетио је Никчевић.
„Одрастао сам на Кличеву, поред Никшића, на потецу од Царевог моста до манастира. Тим правцем се више од 100 година улази у наш град. Двије величанствене грађевине дочекују путнике намјернике. Оне су лична карта Никшића. За људе који ту живе, Царев мост и манастир нијесу само архитектонски подвизи и туристички симболи, него неодвојиви и понајљепши дио наше овоземаљске судбине, наш свакодневни поглед, пулс и дах“, додао је Никчевић.
Природни и културни бисери Црне Горе били су предмет интересовања свјетски познатог фотографа Давида Хамилтона, који је у ексклузивном серијалу рађеном за потребе стварање монографије о нашој земљи оком објектива забиљежио и Царев мост у Никшићу. Фотографије је требало да прати текст, који ће бити оригиналан и различит од свега до тада написаног. Тај задатак повјерен је метеорологу Ранку Рајковићу, који је публици у Никшићу открио како је изгледао опис Царског моста произашао из његово списатељског пера.
„Из исте царске ризнице, у задњој деценији XВИИИ вијека стигао је новац да се граде мостови. Цар дародавац Александар ИИИ послао је новац у Париз, послао је новац у Црну Гору. Од тог новца који је стигао у Париз направљен је мост који премошћује Сену. То је један од најљепших мостова Париза. Он носи име Александра ИИИ. У никшићком пољу направљен је велики мост који носи име „Царев мост“ и односи се на истог цара, дародавца“, казао је Рајковић.
У насељу Кличево у току је изградња храма посвећеног Икони Богородице Тројеручице, а једно такво здање требало би, у непосредној близини Царевог моста, подићи у славу чланова ктиторске породице Романов –Александра ИИИ и Никоља ИИ, сматра парох кличевски Велимир Јововић.
„Овим храмом, овом светињом, која ће тамо бити, она ће трајно наставити да свједочи ту нашу љубав према руском народу који нам је увијек био добротвор“, закључио је Јововић.
По мишљењу књижевника и члана НВО „Пандурица“, Јанка Јелића, назив који мост носи, а који му не нађенут кроз народну поезију и прије него што га је по цару Александру ИИИ Романовом крстио кназ Никола је једини који таквом велелепном здању доликује.
„То „царево“, а тај цар није само руски цар, то је онај наш цар над царевима, Господ над нама. То је онај који нам даје и наше цареве и људе које ми поштујемо“, казао је Јелић.
Рајковић, Никчевић, Јововић и Јелић били су гости програма који је ЈУ „Захумље“, у сарадњи са НВО „Пандурица“, организовала поводом 130 година од изградње Царевог моста.
Модератор вечери био је историчар Илија Бајовић.
Извор и фото: РТВ Никшић