
Монографија ,,Божидар Вуковић – између историје и имагинације” аутора Мирослава А. Лазића представљена је синоћ (30. маја)у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.
Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је посебно нагласио љубав и посвећеност Божидара Вуковића Подгоричанина према своме народу и отаџбини коју је свесрдно показивао својим дјелима и животом.
,,Ова књига је велики дар српској култури, лингвистици, историји и српском језику, показатељ како наука треба да се здаснива на документима и аргументима, архивској грађи, литератури, доброј анализи и закључивањима.”
,,Тековине ширег дјеловања Божидара Вуковића припадју историјском и културном наслеђу Српског народа, односно Савремене Црне Горе као дијела српског наслеђа”, закључила је проф. др Јелица Стојановић предсједник Матице српске друштва чланова у Црној Гори.
Проф. др Виктор Савић ја акцентовао да је Божидар Вуковић својим прагматизмом и политичком дјелатношћу покушао пружити свом народу сваки аспект слободе и свјетлости какву је уживала непоробљена Европа поручио је проф. др Виктор Савић.
,,Аутор Мирослав Лазић се опредијелио за историју, познајевајући његов рад и дјело, односно научни приступ теми у оквиру које је на систематичан, вишеслојан и свеобухватан начин приказао живот и дјело Божидара Вуковића”, закључио је историчар умјетности Драган Радовић.
На крају вечери, аутор Мирослав Лазић је дао посебан осврт на методологију рада и процес настанка књиге о Божидару Вуковићу Подгоричанину.
,,Како би се стекла свеобухватнија слика о Божидару Вуковићу и његовом мјесту у историји и раздвојила историјска личност од имагинарних представа, било је неопходно на спроведеним истраживањима приступити интердисциплинарном примјеном научних сазнања и методологија различитих хуманистичких и друштвених дисциплина уз ослањање на податке из извора од којих су најзначајни публиковани у самој књизи у оквиру прилога на изворним језицима и о преводу на Српском. Међу њима се посебно издвајају предговори и поговори Вуковићевих издања, натпис на икони Нерукотвореног Образа, тестаменти Божидара и Николе Вуковића, као и извори који говоре о Вуковићом стицању племићке титуле и грба и његовим обавјештајним активностима и политичким аспирацијама.”
,,Захваљујући великом броју и у објављених извора расутих у разним, иностраним и домаћим публикацијама, могуће је било реконструисати Вуковићев историјски лик. Тако се од првовобитних и доминантних представа о њему као штампару дошло до знатно сложеније слике о Вуковићу као веле трговцу са разгранатом трговочком мрежом од Лондона до Цариграда и сувласником трговачке радње, односно ботеге на риалту тадашњим пословним комерицијалним центром Венеције, затим финансијеру издавачких подухвата, управитељу, руководиоцу обавјештајне мреже римско-њемачког кцара Карла Петог на простору Југоисточне Европе, несуђеном носиоцу Српске деспотске титуле и тако даље”, закључује тиме своје излагање Мирослав Лазић, аутор књиге ”Божидар Вуковић – између историје и имагинације” казао је Лазић.
Извор: Митрополија