Весна Меденица осуђена је на шест мјесеци затвора због злоупотребе службеног положаја.
У оптужном предмету против бивше предсједнице Врховног суда Весне Меденице наводи се да јој се на терет ставља да је незаконито и мимо знања чланова Судског савјета донијела одлуку и архивирала предмет судије Основног суда у Рожајама.
Тим чином је Милосава Зекића спасила сигурног разрјешења судијске функције, омогућила му да настави да обавља судијски посао и годину и по након те одлуке прима пуну зараду.
Према наводима из оптужног предлога који је потписала тужитељка Зорица Милановић, Меденица је 18. фебруара 2019. године, у Подгорици, у својству службеног лица, јавног функционера, предсједнице Врховног суда Црне Горе и члана Судског савјета, свјесна свог дјела и његове забрањености, чије је извршење хтјела, прекорачењем граница свог службеног овлашћења, прибавила корист Милосаву Зекићу, судији Основног суда у Рожајама, тако што је мимо овлашћења која је имала као предсједница Врховног суда у предмету формираном по основу поднеска групе грађана, од 23.1.2019. године, након што је 12.2.2019. године добила тражене податке од др Бранка Вучковића, предсједника Основног суда у Котору, у којем је било наведено да се пред тим судом води кривични поступак, између осталих, и против окривљеног Милосава Зекића због кривичних дјела угрожавање сигурности из чл. 168 ст.1. Кривичног законика Црне Горе и лака тјелесна повреда из чл. 152 ст.2. у вези ст. 1. КЗ по оптужном предлогу ОДТ-а у Котору од 4.6.2018. године, уз који акт јој је достављена и копија оптужног предлога Основног државног тужилаштва у Котору од 4.6.2018. године, службеном забиљешком на унутрашњем омоту списа ИВ-И Су бр.7/19 констатовала да “до окончања поступка не налазим за цјелисходно и оправдано предузимање било какве радње, рођачка свађа”, и уписујући а/а архивирала предмет.
Тиме је, како пише у оптужном предлогу, извршила кривично дјело злоупотреба службеног положаја из члана 416 став 1 Кривичног законика Црне Горе.
Меденица је 17 година провела на челним правосудним функцијама. Четири године била је врховни државни тужилац, а након тога у три мандата на челу Врховног суда од 2007. до децембра 2020.године.