У тренутку свакодневних покушаја политичког Сарајева да релативизује Дејтонски споразум, главни приоритет ове генерације политичара је очување Републике Српске са свим њеним правима и надлежностима, изјавио је председник Владе РС Радован Вишковић.
„Сведоци смо свакодневних напада на Републику Српску из тзв. политичког Сарајева и покушаја да се Дејтонски споразум, ако не измени, а оно бар релативизује кроз доношење различитих законских решења која би омогућавала прегласавање српских представника у Парламентарној скупштини БиХ. Ми смо тога дубоко свесни и то нећемо дозволити. Устав БиХ гарантује Републици Српској сва њена стечена права и тако ће остати“, рекао је Вишковић за Новости.
Поручио је да је генерацији политичара која сада води РС, Српска – светиња и без обзира на све притиске, истрајаће на заштити аутономије и права коју Република Српска и српски народ имају у БиХ.
Навео је да је Дејтонски споразум важан за опстанак БиХ, уз примебду да је апсурдно да БиХ, они који тврде да се залажу за њу, уствари је руше константним инсистирањем на дерогирању Дејтона.
„Без ’Дејтона’ нема БиХ. Дејтон је дао уставни и правни оквир за функционисање БиХ и Република Српска такав оквир апосултно подржава, а то је БиХ састављена од два равноправна ентитета и три конститутитивна народа“, јасан је Вишковић.
На питање да ли РС може да се одбрани од напада Сарајева и бошњачких политичара којима помажу поједине западне земље и њихови представници и да заштити изворни Дејтонски споразум, одговорио је:
„Може и мора да се одбрани“.
Додао је да би распакивање „Дејтона“ отворило Пандорину кутију неизвесности за БиХ и њен опстанак, међутим, било какве промене се не могу десити без сагласности све три стране у БиХ, које нема, нити ће је бити у догледном времену.
С друге стране, подсећа да је без сагласности Србије и Хрватске, као потписница Дејтонског споразума, немогуће да се уопште приступи његовим изменама.
„Знамо да за ово нема сагласности и зато ће распакивање ’Дејтона’ остати неостварена жеља појединих политичких кругова у Сарајеву“, казао је Вишковић.
Подвукао је да је притисак на Републику Српску свакодневан и не престаје, а осим удара на институције и носиоци најважнијих функција нашли су се на мети америчке администрације, чиме су им угрожена основна људска права.
„Није уопште лако деловати у таквим околностима, али смо ми, без обзира на све, одлучни да ни под каквим условима не одустанемо од борбе за неотуђива права и аутономију РС, загарантованих Дејтонским споразумом и Уставом. С друге стране, Српска је и те како видљива на међународном плану и има искрене пријатеље који разумеју њен положај и који су спремни да помогну у очувању њених права и позиције у оквиру БиХ“, рекао је Вишковић.
Наводи да је Русија, пре свега, искрен пријатељ Републици Српској свих ових година, као и мађарски премијер Виктор Орбан.
Вишковић каже и да је циљ критика из Амбасаде САД у Сарајеву да се узнемире грађани и да се умањи њихово поверење у Владу РС и институције, али да је реч о „ноторним неистинама“, које су, каже, кратког даха и на које Влада увек одговара аргументима.
Додао је да нема опасности од финансијског колапса и да је РС финансијски потпуно стабилна и сигурна.
„А, све те, да тако кажем, празне приче, имају циљ да се напакости Влади која не пристаје на притиске и уцене“, наводи Вишковић.
Поводом осуда због јачање веза Српске и Србије као и усвајања Декларације свесрпског сабора, Вишковић је рекао да јачање веза РС и Србије не наноси штету никоме у БиХ, већ има за циљ да се пружи подршка свеукупном развоју земље.
На питање да ли може српски народ са обе стране Дрине да опстане и издржи притиске дела западних држава, поручује да ће српски народ опстати и издржати све притиске, јер се за своја права бори у складу са међународним правом.
Упитан да ли очекује промене у америчкој политици према Српској након што републиканци преузму власт, одговорио је да, пре свега, очекује да нова америчка администрација, у светлу чињеница на којима РС инсистира, а односе се првенствено на оно што је записано у Дејтонском мировном споразуму и Уставу, праведно сагледа ситуацију у БиХ.
„У том светлу моћи ће се, онда, даље радити на релаксацији политичких односа унутар БиХ, а самим тим и на убрзању европског пута који је од виталног значаја за грађане“, рекао је Вишковић.
Извор: Новости