Председник Републике Србије Александар Вучић састао се са шефом Делегације Европске уније у Републици Србији Емануелом Жиофреом који му је предаo годишњи извештај Европске комисије о Србији 2024.
Председник Вучић је још једном изразио саучешће породицама настрадалих на Железничкој станици у Новом Саду и казао да је сигуран да ће надлежни државни органи установити ко је одговоран кривично за трагедију која је задесила нашу земљу – казао је он. Додао је да су у извештају ствари које су тачне, а које Србија није испунила.
,,Тиче се неусаглашавања наше спољне политике, пре свега неувођење санкција Руској Федерацији. Затим неувођење виза, па постојање ВД стања у многим предузећима. Такође њихове примедбе да и даље нисмо чланица СТО, само у овој земљи постоји лоби који то не да. Кажу постаћемо зависници од ГМО. Па је Мађарска приступила, њима то није сметало. Надам се да ћемо у наредном периоду имати више разума, то ће бити важно на нашем европском путу – казао је Вучић.
Он истиче да морамо говорити у Србији на објективнији начин о ЕУ.
,,Неријетко када се ми око било чега наљутимо, увек нам је крива ЕУ. Чак и када се не тиче Косова. Ми јесмо на европском путу, то је наш највећи спољнотрговински партнер. Задали смо себи за циљ да до 2027. испунимо све прописано агендом раста. Никоме не могу да обећам да ћемо бити чланови ЕУ – рекао је предсједник.
Каже да постоје различитости у погледу око ситуације на КиМ, као и по питању одређених изборних услова који се само нама намећу, а не и у другим земљама.
Истакао је да се много тога мора урадити на образовању, што га посебно занима.
Додаје да је Србија направила напредак што се тиче борбе против криминала, као и да у области енергетике има још много тога да се уради.
Истакао је на крају да је извештај био коректан, и поред одређених неслагања, пре свега по питању КиМ.
,,Проширење није само циљ политички, већ и геополитички императив ЕУ са ургенцијом да се прошири на Западни Балкан и друге земље кандидате, поручио је Жиофре и додао да је Србија потврдила да је чланство њен стратешки циљ.
,,Напредак у владавини права и нормализацији односа са Приштином ће одлучивати о укупном темпу преговора и то ће откључати отварање нових кластера. У извештају се констатује да је темпо реформи у Србији успорен, између осталог, и због ванредних парламентарних избора, због чега смо имали техничку владу, застој у парламентарним изборима током многих месеци током овог извештајног периода. С обзиром на то да на видику нема нових избора, очекујемо напредак у предстојећем периоду”, рекао је Жиофре.
Додао је да су институције у Србији које се баве европским интеграцијама вредно радиле и захвалио се министарки Тањи Мишчевић и њеном тиму на њеном раду и напоменуо да је сада тренутак да се појачају радови на реформама.
Истакао је да Србија треба да појача напредак у основама – правосуђу и основним правима и да ће напредак у тим областима одредити општи напредак.
Додао је да су, када је реч о поглављу 23, констатовали известан напредак, као што је усвајање стратегије за борбу против корупције.
Додао је да, када је реч о спољној и безбедносној политици, очекују прогресивно усклађивање са мерама које је ЕУ усвојила.
Говорећи о Плану раста за Западни Балкан, Жиофре је рекао да тај план треба да помогне и убрза темпо реформи и проширење ЕУ.
Жиофре је честитао Влади Србије на усвајању реформске агенде за План раста које је и Европска комисија усвојила након консултација са земљама чланицама.