
У Србији и Републици Српској данас се обиљежава Дан српског јединства, слободе и националне заставе у знак сјећања на 15. септембар 1918. године, када је српска војска пробила Солунски фронт, што је довело до распада савеза Централних сила и окончања Првог светског рата.
Интонирање химни Републике Српске и Србије, у Гаџином Хану код Ниша је почела централна манифестација обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе.
Поводом 15. септембра 1918. када је српска војска пробила Солунски фронт, наредних седам дана биће одржан велики број манифестација, парламентарни форум, као и заједничка седница Влада Српске и Србије у Београду. Обележавање се завршава 20. септембра војном парадом ,,Снага јединства” испред Палате ,,Србија” у Београду.
Председник Србије Александар Вучић поручио је грађанима да данас са поносом обележавамо овај дан који нас подсећа на оно што нас повезује- јединство, слободу и нашу тробојку. Наша застава је симбол сећања, традиције и будућности коју градимо заједно”, навео је Вучић честитајући грађанима празник, у објави на инстаграму.
Петнаести септембар, дан када заједно са Србијом обиљежавамо Дан српског јединства, слободе и националне заставе, није тек календарска тачка нити још један државни празник, поручио је предсједник Републике Српске Милорад Додик и додао да је то дан завјета-завјета датог пред нашим прецима који су на Солунском фронту, у најтежим годинама Првог свјетског рата, поднијели жртву какву мало који народ у Европи може да поднесе и да преживи.




