
Јавности је већ познато да припадници коалиције „За будућност Шавника” (СНП-НСД-ДНП) и колиције „Напријед људи” незадопољни нерешавањем питања легитимитета и легалитета локалне власти у Шавнику данима блокирају магистрални правац Никшић – Жабљак, наводи се у саопштењу За будућност Шавника СНП-НСД-ДНП“
Они наводе да се чини да централну власт како извршну, тако и законодавну ситуација у Шавнику нимало не интересује.
„Шавником влада група грађана која се лажно представља као одборници СО Шавник и предсједник Опиине Шавник. Већ смо указали да су до „већине“ на изборима 2018 године дошли уз помоћ гпупе професионалних ДПС гласача. И док су це тада бројали на десетине, 2022. године ангажовано је стотине професионалаца, махом никшићких ситних криминалаца и наркомана“, кажу из коалиције.
Они наводе да су у посједу листе од 151 лица који су уписани у бирачки списак на бирачком мјесту у Шавнику.
„Већина њих је првит пут дошла у Шавник кад су их довели да гласају. Међу њима има припадника МУП-а, како униформисаног, тако и управног дијела. А ми помислили како нам је полиција чувар закона и заштитник грађана. А припадници МУП-а нијесу само гласачи. Они су у дјело спровели замисао врхушке ДПС-а. Није нам познато да је неко одговарао за овјеравање лажне документације. Уобичајено: Појео вук магарца“. У вези са овим питање за ДИК али и Уставни суд: Како се једно лице, у исто вријеме може налазити у два различита бирачка списка, у двије различите општине? у Никшићу и Шавнику. У Шавнику (али и у Црној Гори) не само не важе Устав и друштвени закони него су изгледа и срушени основни постулати физике. Једно тијело се очито истовремено може наћи на два мјеста, педесетак километара удаљена“, истичу у саопштењу.
Додају да је на друштвеним мрежама је виралан снимак пуног комбија ДПС гласача који су, како кажу „дошли не само да нам изаберу локалну управу него и да нас безбол палица преваспитају и натјерају да „преломимо у мозак““.
„Питамо министра полиције и СДТ да ли су чули за те догађаје (на снимцима се јасно виде и припадници МУП-а у униформи) и да ли су шта предузели тим поводом? Ако то није организована криминална група, не знамо шта је. Или их се и то не тиче. Њима вјероватно ништа не значи и чињеница да је вођа батинаша нашао добро ухљебљење у„нашојш локалној управи. Поводом тога питамо Министарство финансија да ли су дали сагласност на нова запошљавања у општини и општинским органима? Или су одлучили да прећутно подрже ДПС на изборима у Никшићу. Како другачије објаснити запошљавање Никшићана из вишечланих породица? Овдје више није питању принцип један запослени, четири гласа“ већ један запослени тринаест-четрнаест гласова. И тако неколико пута, што уз професионалне гласаче ДПС-у треба да донесе макар један мандат. Питамо Владу да ли још увијек постоји Управна инспекција? Смију ли инспектори посјетити Шавник и умијешати се у свој посао. Или су локални феудалци боље заштићени од медвједа који су у протеклом периоду локалцима наносили велику штету. У сваком случају много мању од оне коју им чине самозвани предсједник, потпредсједници и одборници“, истакли су.
У саопштењу кажу да шавничка опозиција само брани своје Уставом загарантовано права на локалну самоуправу.
„Нијесмо ни малољетни ни малоумни да би нам неко одређивао старатеља, да нам власт бирају они који не само да са Шавником немају никакве везе, већ често нијесу у ситуацији да владају сами собом“, закључују у саопштењу.




