Министар енергетике Саша Мујовић је новинарима на конференцији предочио резултате свог ресора у претходних годину. Он је као посебан успјех издвојио раднике Жељезаре који су, како је рекао, први пут сами зарадили бруто плату.
Говорећи о Жељезарцима, министар је казао да је значајно то што у пуном капацитету раде на изради челичних конструкција и бетонских блокова за изгрању соларних електрана.
“Имали смо претгодног мјесеца први пут да је Жељезара и жељезарци на челу са новим директором Милошем Николићем обезбиједили бруто зараде за 280 радника”, казао је он.
Подсјетио је да је Влада потписала уговор са 8Б Цапитал, и према том уговору компанија треба да преузима по 25 радника Жељезаре у наредних шест мјесеци.
“Сад ја желим да тај процес почне што касније, јер ако сад започну, фалиће нам радне снаге и руку да ћемо моћи да реализујемо тај план од 2, 3 мегавата. Невјероватрна ситуација, али ми је драго да је тако”, казао је он.
“Ако нам 8Б Цапитал узме 25 завариоца, ми смо у огромном проблему”, додао је Мујовић.
Мујовић је казао да је раскидање уговора са Рудником Брсково било највећи тест за Министарство.
“Истакао сам да нам је здравље грађана најбитније, страни инвеститори су добродошли, али само они који ће да поштују законе”, казао је он.
Министар је казао да су се потрудили да заштите државу од евентуалне арбитраже, па је држава дала инвеститору 60 дана да уклони мањкавости, што они нијесу учинили, па је уговор прекинут.
Као друго постигнуће наводи 60 радника Рудника Боксита који су добили уговоре за стално.
Говорио је и о потопљеном земљишту у Општини Никшић.
“Разговарао сам са министром РС. Нашли смо рјешење да убудуће та накнада у износу од око 828 хиљада еура бити исплаћивана Општини Никшић и надам се да ће прва рата бити исполаћена до краја ове године”, навео је Мујовић.
Напоменуо је да је покренута процедура о валоризацији Билећког језера.
“Постоји план изградње соларне и реверзибилне електране”, казао је он.
Поменуо је и измјештање корита ријеке Ћехотине.
“Један од главних задатака је да што већи дио тих послова врши Рудник угља”, казао је он и објаснио да ће то бити завршено паралелно са еколошком реконструкцијом ТЕ Пљевља, те да ће оба пројекта бити готова до краја 2025. године.
Он је поручио да није на понос 40-годишња апстиненција изградње енергетских извора у државном власништву.
“Врло агилно руководство ЕПЦГ је урадило више него што је урађено у значајном броју година уназад. Капитални пројекти су покренути и биће завршени до 2027. Један од њих 8. агрегат ХЕ Перућица чија је снага 58,5 мегавата, па ће укупна снага ХЕ Перућица бити 365,5 мегавата и бићемо у прилици да знатно боље користимо воду ријеке Зете”, казао је он и додао да ће пројекат бити реализован 2027. године.
Навео је да су бројни пројекти соларне енергије. Казао је да је планирано да се на три мјеста на простору ХЕ Перућица, Жељезаре Никшић и Рудника угља Пљевља направе складишна мјеста капацитета од 60 мегават часова.
“Складишта електричне енергије су најмање вриједна као један велики респектабилан енергетски пројекат”, казао је он.
Казао је да је његов сан да се крене градити ХЕ Крушево која је, према његовим ријечима историјски важна за Црну Гору.
Мујовић је рекао да је годину дан након преузимања дужности министра број запослених у енергетском сектору мало мањи од оног који је затекао.
“При томе напомињем да постоји план да у ЕПЦГ сваке године смањимо број запослених за 5 одсто”, казао је он.
Када је ријеч о еколошкој реконструкцији Термоелектране Пљевља, казао је да се она исплати.
“Термоелектрана када је у погону, она је фабрика новца. Она производи 600 хиљада еура дневно. Нас еколошка реконструкција кошта 60, 70 милиона, а ми дневно производимо 600 хиљада. Нека је чисти профит 200 хиљада еура, ми ћемо је брзо отплатити”, казао је он.