На путу Црне Горе ка Европској Унији након добијеног позитивног ИБАР-а тек слиједи анализа завршних мјерила. Док из Владе вјерују да ће остварити циљ да Црна Гора буде пуноправна чланица Европске заједнице 2028., из цивилног сектора сматрају да је то амбициозан задатак за Владу која је, како кажу, превише подијељена различитим партикуларним интересима.
Позитиван ИБАР осим што значи откључавање процеса европских интеграција, говори и да је Црна Гора у области владавине права досегла одређени ниво, оцијенио је за Градску Предраг Зеновић главни преговарач Црне Горе са ЕУ. Сљедећи кораци су, додаје, анализа и стање у завршним мјерилима у свих 29 области.
,,Циљ је да до краја ове године затворимо што већи број поглавља што је могуће, дакле, имамо интерну спремност кроз одређена три поглавља, да ћемо радити да остваримо ту интерну спремност и да затворимо још неколико поглавља до краја ове године, одређени број до половине сљедеће. Дакле, да већ у једном периоду од 9 до 12 мјесеци испред нас затворимо критичну масу поглавља и остваримо оно што је Влада зацртала као свој циљ, а то је да Црна Гора буде 28 чланица до 2028. године“, казао је Зеновић.
Добијање позитивног ИБАР-а важна је прекретница за Црну Гору, међутим тиме нијесу нестали бројни проблеми који постоје у различитим областима, сматрају у невладином сектору.
,,И то захтијева врло хомоген приступ од стране Власти и много синергије у друштву. Ја не видим ту врсту хомогености, ја не видим ту врсту разумијевања и одлучности унутар саме Владе, она је превише подијељена различитим интересима да би могла овај процес да изнесе до краја, чини ми се да он суштински није ни њен приоритет“, казала је Уљаревић.
Сложеност политичке ситуације и евентуални ванредни парламентарни избори могу водити дугом процесу формирању нове Владе, а то би се негативно одразило на процес европских интеграција, каже Уљаревић додајући да је неодрживо наставити тај процес са онима који темељно не разумију европске вриједности.
Извор: Градска Тв