Женски клуб Скупштине Црне Горе у сарадњи са Међународним клубом жена у Црној Гори и УНИЦЕФ-ом организовао је Донаторско вече за подршку дјеци са сметњама у развоју.
Хуманитарни догађај, дио је шире иницијативе коју је покренуо УНИЦЕФ, а реализован је и у партнерству са приватним сектором у циљу прикупљања неопходних средстава за набавку опреме и дидактичког материјала који недостају дневним центрима за ђецу и младе са сметњама у развоју широм Црне Горе и Центру за рани развој.
Захваливши донаторима, потпредсједница Скупштине Црне Горе и копредсједница Женског клуба Скупштине Зденка Поповић позвала је све грађане Црне Горе да „заједно стварамо могућности за ђецу са сметњама у развоју да достојанствено развију свој пуни потенцијал“. Она је казала да је најбоље окружење за одгој дјеце брижна породица и нагласила да све породице којима је потребна помоћ у подизању дјеце треба да је добију.
„Смјештање дјеце у институције треба да буде крајња мјера која се примјењује на најкраћи могући период. У том смислу од великог значаја су дневни центри, јер омогућавају дјеци са сметњама у развоју да расту у биолошкој породици и да истовремено добијају квалитетне услуге у складу са међународним стандардима“, казала је потпредсједница Скупштине.
Поповић је оцијенила да Црна Гора има прилику да буде лидер у региону у односу на друге земље у процесу деинституционализације и социјалне инклузије дјеце са сметњама у развоју, али и подсјетила да свака општина у Црној Гори нема дневни центар за ђецу са сметњама у развоју.
„Свједоци смо да многа дјеца са сметњама у развоју и њихове породице траже разне услуге ван Црне Горе, јер су им овдје и даље недоступне. Обезбиједимо их што прије у оквиру сваке локалне заједнице и подржимо здравствене раднике, специјалисте за рану интервенцију, патронажно особље, васпитаче, учитеље, наставнике, социјалне раднике и друге стручњаке да од раног дјетињства раде са свим породицама с дјецом са сметњама у развоју широм Црне Горе. То је наша морална обавеза као друштва. Ујединимо се и градимо заједно праведно друштво једнаких могућности за свако дијете у Црној Гори“, казала је потпредсједница Скупштине.
Напомињући да свака напредна заједница мора да истовремено препозна изазове и ангажује све своје могућности за општи напредак, копредсједница Женског клуба Симонида Кордић је истакла да је неопходно препознати потребе дјеце са сметњама у развоју и њихових породица „и примијенити адекватне мјере како би се избјегла изолација и гетоизација тих људи и како би они на адвекатан начин били укључени у општу друштвену динамику“.
„Да не бисмо ствари рјешавали с краја, потребно је најпре установити колико има дјеце ометене у развоју у Црној Гори. Стварањем ваљане базе података стећи ће се увид у реалне потребе дјеце и њихових породица и биће могуће формулисати јасне и ефикасне мјере које држава може да предузме“, казала је Кордић.
Она је указала на чињеницу да у овом тренутку све општине у Црној Гори немају дневне центре за боравак дјеце са развојним сметњама. Како је навела, кроз рад дневних центара стварају се услови за социјализацију, ангажовање и унапређење способности дјеце, док се истовремено елиминише њихова трајна институционализација.
„Када говоримо о овом питању морамо га посматрати интегрално са свим његовим специфичностима и само тада можемо очекивати да ћемо наћи права рјешење и примијенити адекватне мјере. Држава мора да брине за сваког свог грађанина. Држава мора да отвори врата сваком потенцијалу да заблиста у друштву“, закључила је Кордић.
Истичући да су дневни центри значајан ресурс, посебно када се говори о побољшању квалитета живота лица са сметњама у развоју, копредсједница Женског клуба Кенана Струјић-Харбић је уз констатацију да су центри кадровски и просторно стандардизовани, навела да је ове установе неопходно додатно учинити инклузивнијим и комплементарнијим с осталим услугама из других система.
„Дневни центри нису повезани и усклађени са другим секторима, посебно што се тиче подршке инклузивном образовању. Такође, нема теренског рада и подршке породицама, што би требало да буде приоритет”, казала је Струјић-Харбић.
Она је поручила да ће се Женски клуб залагати за што квалитетнија законска рјешења, и да дневни центри буду препознати у систему и финансирани из области социјалне и дјечје заштите, Министарства здравља и Министарсва просвјете за услуге које пружају.
Копредсједница Женског клуба Дрита Лола је казала да је Донаторско вече примјер добро координисане међусекторске сарадње и посвећеног рада тима људи, као и примјер и порука црногорског друштва, да обраћа пажњу на потребе најрањивијих и да је увијек спремно да се залаже за њихова права.
„Вјерујем да овакве активности представљају најбољи начин за подизање свијести о проблемима и потребама нашег друштва, стога очекујем да ће донација подстаћи унапређење рада и квалитета услуга у дневним центрима, те указати на потребу да се ђеци и младима са тешкоћама у развоју осигура неопходна и континуирана подршка, као и пуна и права интеграција” казала је копредсједница Ллолла.
Она је поручила да ће Женски клуб наставити да буде отворен за сарадњу на сличним и другим конкретним иницијативама, са циљем да ниједно дијете или млада особа са тешкоћама у развоју, као ни њихови родитељи или старатељи, не буду остављени по страни.
Предсједница Међународног клуба жена Црне Горе (ИЊЦМ) Билге Калкаван је казала да јој је част што имају прилику да пруже допринос иницијативи прикупљања средстава којом ц́е се пружити подршка за више од 700 ђеце са сметњама у развоју како би уживали права на образовање, здравствене услуге и социјалну и ђечју заштиту. Како је навела, донације приватног сектора и међународне заједнице су увијек добродошле, али оне нијесу довољне да пруже гаранцију одрживим услугама за ђецу са сметњама у развоју.
„Због тога позивам све заинтересоване стране, укључујуц́и Владу Црне Горе, да осигурају да ђеца са сметњама у развоју и њихове породице имају приступ свим услугама и подршци која им је потребна, као и да издвоје одговарајућа средства за развој и практично спровођење политика које укључују сметње“, казала је Калкаван.
Биљана Орландић, мајка дјевојчице која користи услуге ЈУ Центра за дневни боравак ђеце је истакла да је суштински важно да све општине у Црној Гори имају дневне центре како би ђеца са сметњама и потешкоћама у развоју и њихови родитељи могли добити неопходну подршку. Она је наводећи да се родитељи ђеце са сметњама у развоју сусријећу са пуно изазова и тешкоћа, а неријетко наилазе и на многобројне друштвене предрасуде, поручила да је изузено важно да на том путу родитељи имају континуирану стручну подршку, коју добијају управо у оквиру дневних центара.
„Боравак у дневним центрима и услуге које тамо добијају битно доприносе бољем квалитету живота ђеце и младих са сметњама у развоју. У дневним центрима се акценат ставља на добре стране ђетета и управо се ради на њима да би се оснажили и искористили потенцијали које дијете има. Дјетету се отварају врата могућности, дијете постаје видљиво за друшво, за заједницу, за државу”, казала је Орландић, поручујући да ће вечерашњи догађај сигурно допринијети бољим условима за рад и боравак дјеце и особа са сметњама у развоју у дневним центрима.
У хуманитарној акцији прикупљања средстава у оквиру Донаторске вечери за подршку ђеци са сметњама у развоју у улози златних спонзора учешће су узели Скупштина Црне Горе, Биг Фасхион Подгорица, Лука Бар, Стара Чаршија, Х&Ј Цонструцтион, СЕ Баустаи у власништву господина Садрије Дацића, Агенција за електронске комуникације и поштанску ђелатност, Црногорски електродистрибутивни систем – ЦЕДИС, Електропривреда Црне Горе, а посебан допринос акцији пружила је и госпођа Селма Брчвак, испред Фондације ХЕМИИАС, која је окупила своје пријатеље и привреднике из Црне Горе и дијаспоре.
За успјех овог догађаја, посебну захвалност дугујемо диамонд спонзорима, компанијама, Мтел, Воли, Фармегра и Фондацији ХЕМИИАС у власништву господина Хајриза Брчвака.
Фармацеутска компанија Фармегра 25 година пословања обиљежава донацијом за породице са ђецом са сметњама у развоју, оставши и убудуће примјер компаније у којој професионално и људско иду заједно.
Такође, значајан допринос дали су и сви остали донатори који су препознали значај овако важне и племените акције за наше друштво у цјелини.
Укупан износ донација, до сада је 167.495 еура.
Жиро рачун за упате, 510-31511-82, остаје отворен наредних седам радних дана (прималац: Међународни клуб жена; сврха уплате: донација за дневне центре за дјецу и младе са сметњама у развоју и Центар за рани развој).