Сједињене Државе и њихови савезници одржали су консултације, али су јавно остали по страни, док су чекали на расплет оружане побуне Јевгенија Пригожина и његове приватне војске Вагнер против руског војног врха, преноси Франс прес.
Док су побуњеничке снаге запријетиле да ће марширати на Москву – а затим објавиле да се повлаче – амерички званичници су пажљиво избјегавали директне коментаре о ономе што су нагласили да је “унутрашња” ситуација у Русији, док их је Москва упозорила да се држе подаље од сукоба.
Амерички предсједник Џо Бајден разговарао је са лидерима Француске, Њемачке и Британије због забринутости да би контрола руског предсједника Владимира Путина над земљом са нуклеарним оружјем могла да ослаби.
У саопштењу Бијеле куће наводи се да су разговарали о “ситуацији у Русији”, након што је у петак Пригожин упутио изазов руском Министарству одбране, преузевши контролу над јужним градом Ростов на Дону и послао наоружану колону ка Москви – прије него што је саопштио да обуставља марш ка руској пријестоници.
Министар одбране Лојд Остин је такође разговарао са својим канадским, француским, њемачким, британским и пољским колегама, рекао је његов портпарол.
Предсједавајући Заједничког генералштаба генерал Марк Мили отказао је планирано путовање у Израел и Јордан, што је знак озбиљне забринутости у главном граду САД.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен разговорао је са колегама из западне Европе и Јапана, а партнери су се обавезали да ће “остати у блиској координацији”, рекао је портпарол Стејт департмента Мет Милер.
Током разговора, “секретар Блинкен је поновио да се подршка Сједињених Држава Украјини нец́е промијенити”, додао је Милер.
Шеф дипломатије Европске уније Жозеп Борел избјегао је директан коментар о ономе што је назвао “унутрашњим” руским питањем. Али он је рекао да је активирао центар ЕУ за кризни одговор и да координира званичнике у блоку уочи састанка Савјета за спољне послове ЕУ у понедјељак.
“Наша подршка Украјини се наставља”, додао је он. Упозорење Москве Западу да остане по страни Бајден и потпредсједница Камала Харис састали су се рано у суботу са највишим безбједносним званичницима САД у вези са кризом у Москви, укључујући Остина, Милија, директорку Националне обавјештајне службе Аврил Хејнс и директора ЦИА Вилијема Бернса.
Амерички војни извор рекао је да амерички званичници морају да буду опрезни у погледу онога што говоре, напомињући да не желе да Путину или другима дају било какав разлог да окриве Вашингтон за ситуацију. Москва је упутила оштро упозорење САД и савезницима да се држе подаље.
“Побуна иде на руку спољним непријатељима Русије”, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.
“Упозоравамо западне земље против било каквог наговјештаја могућег коришћења домаће ситуације у Русији за постизање својих русофобичних циљева”, наводи се у саопштењу.
Експерти истичу да је Запад био забринут да ли су Пригожинове побуњеничке снаге желеле да преузму контролу над било којом од руских нуклеарних оружја, посебно тактичким нуклеарним оружјем.
“Ово је нова опасност и управо је оно чега се креатори политике највише плаше, сценарио лабаве контроле нуклеарног оружја”, навео је Александар Виндман, бивши експерт Савјета за националну безбједност Бијеле куће за Русију и источну Европу.
“Овај страх мучи креаторе америчке политике од распада Совјетског Савеза”, рекао је он.
Бијела кућа није одговорила на питање да ли је било комуникације са Москвом о безбједности њеног нуклеарног наоружања.