
Бивши руски предсједник Дмитриј Медведев изјавио је данас да ће Москва одговорити раскидањем споразума о црноморском житу, који омогућава витални извоз житарица из Украјине, ако Група седам (Г7) забрани извоз у Русију.
Г7 разматра скоро потпуну забрану извоза у Русију, јавила је прошле седмице јапанска новинска агенција Кјодо, позивајући се на изворе из јапанске Владе.
Русија је више пута запријетила да ће укинути своје учешће у договору о житу, који истиче 18. маја.
“Ова идеја идиота из Г7 о потпуној забрани извоза у нашу земљу у основи је лијепа по томе што подразумијева реципрочну забрану увоза из наше земље, укључујући категорије робе које су најосјетљивије за Г7”, написао је Медведев на “Телеграму”.
Он је додао да “у том случају, посао са житом – и многе друге ствари које су им потребне – биће завршене за њих”.
Г7, наводно, расправља о поништавању приступа санкцијама да би извоз у Русију био аутоматски забрањен осим за одређену дефинисану листу производа. Према садашњем оквиру, роба може да се продаје Русији уколико није изричито на црној листи.
Медведев је дугогодишњи савезник руског предсједника Владимира Путина, замјеник предсједника у утицајном Савјету безбједности и на челу је Владине комисије за производњу оружја за рат у Украјини.







