
Група експерата из Њемачке и Француске ради на новом предлогу како би ЕУ постала погоднија за проширење, саопштила је њемачка министарка за Европу Ана Лурман уочи Савјета за опште послове ЕУ.
„Овдје у Савјету за опште послове, ми смо увијек заузети припремама ЕУ за проширење које ће доће са многим новим државама чланицама. И зато смо у јануару основали њемачко-француску групу експерата која се прије свега бави тиме како да се припремимо за ову рунду проширења”, казала је Лурман.
Она је нагласила и да су представници те двије земље недавно и имали вечеру са свим колегама из земаља чланица, на којима је експертска група представила своје радне резултате.
Да Њемачка и Француска раде на новим модалитетима проширења ЕУ потврдила је и француска државна секретарка за Европу Лоранс Бон (Лауренце Бооне), која истиче да се проширење више не доводи у питање, већ начин на који спровести тај процес.
“Имали смо неформалну вечеру како бисмо почели да разговарамо о проширењу. Било је присутно нас двадесет седам министара задужених за Европу. Нико није постављао питање да ли треба да дође до проширења, сви су сагласни да то треба урадити, и то брзо“, казала је Бон.
Истиче и да је кључно питање – како?
„Постоје три важна питања- прво које се односи на то да ЕУ најприје треба да поднесе тај ‘шок’, дакле како да реформишемо наше политике, наш буџет и институције“, наглашава француска званичница.
Ништа мање важан предуслов је и да земље кандидати треба да буду спремне.
„За то постоје реформе, али морамо се такође посветити да им помогнемо да спроведу те реформе, посебно у владавини права. То је важно како у процесу приступања, али треба да донесе и ‘вишегодишње плодове“, каже Бон.
Закључује да ће се та дискусија наставити током цијеле године.
Од земаља кандидата у процесу преговора најдаље је одмакла Црна Гора, са 33 отворена поглавља.
Како је поручио високи представник ЕУ Жозеп Борељ, Црна Гора је најнапреднији кандидат за приступање, важан савезник и будућа чланица Европске уније.
„Због тога желим да истакнем да сте ви први на линији, најнапреднији кандидат за приступање. И то дуго траје – знам“, казао је Борељ јуче након сусрета са предсједником Црне Горе Јаковом Милатовићем.
Међутим, већ двије године Црна Гора није забиљежила значајнији напредак на европском путу, на шта је нарочито негативно утицала политичка нестабилност, као и тензије унутар владајуће већине, одуговлачење процеса доношења одлука и спровођења реформи.
Због недовољног напретка у реформама са Црном Гором од децембра 2021. године није одржана ниједна међувладина конференција.