У Пребиловцима је обиљежена 83. годишњица од једног од најсвирепијих злочина почињених над српским народом. Свету архијерејску литургију у Храму Васкрсења Христовог служио је митрополит црногорско-приморски Јоаникије, уз саслужење више митрополита и епископа. Јоаникије је казао да су Пребиловци мученичко и свето српско мјесто.
Према ријечима митрополита црногорско-приморског Јоаникија, ово жртвено мјесто дуго је одјекивало плачем, не само пребиловачких мученика, већ и свих њихових сродника и цијеле Херцеговине.
“Дуго је ово мјесто било мјесто жалости, црних марама и туге и дуго је чекало дјечији плач и пјесму момака и дјевојака, али, слава Богу, времена уздаха и суза и тешких сјећања су се претворила у вријеме славе гдје је Бог пројавио Свете мученике пребиловачке и мученике из цијеле Херцеговине”, рекао је митрополит.
Он је казао да се чинило много тога да се забораве злочини и жртве.
“Зар није било ново убијање херцеговачких мученика по јамама Херцеговине када су оне забетониране. Тиме се хтјело у име лажног братства и јединства и лажне државне идеологије да се забетонира сјећање и да се они избришу из људског сјећања. То је немогуће и по Божанским и по људским мјерилима”, истакао је он.
Митрополит је навео да су Пребиловци светилиште и сабориште, те да се планира изградња манастира.
“Ово мученичко мјесто је мали Јасеновац. Као што у Јасеновцу имамо мали манастир који даје утјеху, тако ће и Пребиловци, ако Бог да, имати манастир око овога светога храма”, нагласио је митрополит.
Храм Васкрсења Христовог у Пребиловцима саграђен је и освештан 2015. године у знак сјећања на око 4.000 Срба доње Херцеговине које су усташе убиле у Другом свјетском рату, а Српска православна црква исте године канонизовала је жртве Пребиловаца и доње Херцеговине. Масакр у Пребиловцима извршиле су усташе између 6. и 11. августа 1941. године над 826 од укупно 994 Срба села Пребиловци, углавном жена, ђеце и стараца. Већина је жива бачена у јаму Голубинку, док су остали били убијени на лицу мјеста.
У вријеме постојања заједничке државе, 1961. године, јаме су забетониране. Откопавање 13 јама на подручју доње Херцеговине почело је 1990. године, а кости више од 4.000 Срба 4. августа 1991. године сахрањене су у спомен-костурницу у Пребиловцима. 1992. године, током офанзиве “Чагаљ”, костурница је минирана. По повратку Срба у Пребиловце после 2000. године, остаци костију су сакупљени, а по изградњи Храма Васкрсења Христовог почивају у његовој крипти.