За образовање и развој просвјете у Црној Гори Влада је предвидјела 100 милиона еура, обезбијеђених кроз План раста. Премијер Милојко Спајић је на недавној прес конференцији казао да Влада преговара са Европском комисијом да дио саобраћајне инфраструктуре буде изостављен из Плана раста и постане дио Западнобалканског инвестиционог оквира (WБИФ), како би се на тај начин ослободило додатних 100 милиона еура за просвјету.
Уколико договор буде постигнут, онда то значи да ће Европска унија кроз План раста у образовање у Црној Гори уложити укупно 200 милиона еура.
Премијер је казао да се ове године дешава реконструкција 57 вртића и школа укупне вриједности око 40 милиона еура, што из буџета, што кроз европске фондове.
Три милиона еура обезбијеђена су за возила и за превоз ђака, а планирано је и увођење 30 ЕД Тецх лабораторија у школама, са 3Д штампачима и уређајима за рециклажу.
Из Владе су казали да је до краја 2025. предвиђено опремање укупно 100 лабораторија.
Такође, Влада намјерава и увођење роботике у основним школама, као и четири регионална ХАБА центра изврсности у свим стручним школама у Црној Гори, а најављена је двојезична настава у око десетак школа.
“Желимо да дјеца буду конкурентна, а кроз овај сјајан план, то ће се и постићи”, рекао је премијер представљајући план за просвјету.
Савјет Европске уније дао је у мају ове године коначно зелено свјетло за успостављање Фонда за реформу и раст за Западни Балкан, новог инструмента за подршку реформама у вези са ЕУ и економском расту у региону.
Овом одлуком, партнери са Западног Балкана су позвани да поднесу своје Реформске агенде Комисији, излажући социо-економске и фундаменталне реформе које планирају да предузму у наредне три године.
Главну ријеч у одобравању финансијских средстава имаће државе чланице ЕУ.
Исплате ц́е се вршити два пута годишње, под условом да партнери испуне квалитативне и квантитативне кораке наведене у њиховим Реформским агендама.
Када предуслови за подршку нијесу испуњени или више нису испуњени, ЕУ може одлучити да обустави ослобађање средстава.
За земље региона шест милијарди еура
План раста за Западни Балкан покриваће период између 2024. и 2027. године. Планира се да се за земље региона обезбиједи шест милијарди еура.
Од ове суме, двије милијарде еура су у облику грантова односно бесповратне помоћи, а преосталих четири милијарде еура у облику зајмова са веома повољним ратама.
Главни циљ је да се подржи усклађивање партнера са Западног Балкана са вриједностима, законима, правилима, стандардима, политикама и праксама ЕУ, у циљу будуц́ег чланства у ЕУ, као и њихову прогресивну интеграцију у јединствено европско тржиште, као и друштвено-економску конвергенцију са ЕУ.
Финансијским средствима се планира да се подржи низ социо-економских и основних реформи, укључујући реформе које се односе на владавину права и основна права.
извор: РТЦГ